15 Август, 2020
0.0446

Со кој би коалицирал Заев постизборно?

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2016

СДСМ постизборно би можела да коалицира со сите кои се залагаат за принципите кои опозицијата ги прокламира сите овие месеци, рече опозицискиот лидер Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата 24 Анализа на 24 Вести.

Тој децидно ја отфрли можноста за коалиција со актуелната власт и моменталното раководство на ВМРО-ДПМНЕ во кое се Груевски, Мијалков, Јанкуловска.

„Со вакво ВМРО-ДПМНЕ, нема да коалицираме никогаш. Отворено и јавно велам не, зошто вакво ВМРО-ДПМНЕ не може да гарантира реформи.

Што се однесува до коалција со ДУИ, Заев рече дека се отворени сите можности.

Запрашан што ќе биде со неговата градоначалничка функција, Заев исто така рече и дека најверојатно нема да продолжи да ја извршува , бидејќи како што истакна после 11 Декември ќе биде премиер.

Тој исто така рече дека неговите дела се гледаат во Струмица, и дека таа општина е една од најнезадолжените и најразвиени, покрај тоа и најубавите општини во земјава.

Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија