14 Април, 2024
0.0241

Спахиу реизбран за поглавар на Албанската муслиманска заедница - верниците незадоволни протестираат пред Медресето

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

За поглавар на Албанската муслиманска заедница (МВЗ) на денешната седница на Претседателството на заедницата е реизбран Бујар Спахиу, кој на оваа функција беше во изминатите пет години.

За негов повторен избор гласале 82 од 92 членови на претседателството. Неговите противкандидати, Едуард Шефки и Емиријан Ветај, добиле по три гласа, додека четири ливчиња биле неважечки.

Во заедницата веќе подолг период присутна е поделбата, со обвинувања на дел од имамите но и верниците дека раководството е поврзано со организацијата на Фетула Ѓулен, која Турција ја смета за терористичка. Дел од нив незадоволството го изразија со протест пред Медресето додека се одржуваше изборниот процес за именување на нов поглавар.

- Опасноста од ѓуленистите за Албанија е преголема, бидејќи во некои земји во светот организацијата „Фето“ е прогласена за терористичка организација а кај нас нејзини приврзаници ја раководат заедницата, обвинија учесниците на протестот, држејќи транспаренти на кои меѓу другото пишуваше „Легитимитет на МВЗ“, „Ѓуленистите да си заминат од раководството на МВЗ“.

Претходно, барање за „исчистување на остатокот на ова организација во Албанија“ од премиерот Еди Рама побара турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на посетата на Анкара, на 20 минатиот месец.

Истото барање го постави и шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, при неговата посета на Тирана на 29 јануари, кој според медиуми, уште му предочил на неговиот албански колега, Игли Хасани, дека раководството на МВЗ е поврзано со т.н. организација „Фето“, поради што и не го посетил седиштето на заедницата.

Според експертите од областа на верските прашања во ова земја од „880 џамии дури 600 се раководени од „ѓуленисти“. 

Фото и извор: МИА

Можеби ќе ве интересира

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Македонија, Хрватска и Бугарија бележат најголем пад на населението во последната деценија

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

Најтопол ден во Белград откако се мери температура од 1987

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

И Црна Гора го уапси својот поранешен специјален обвинител

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ЗАБОРАВИЛ ДА ЈА КРЕНЕ РАЧКАТА - АВТОМОБИЛОТ ЗАВРШИ ВО МОРЕ: Нуркачи го извлекоа возилото со кран (ВИДЕО)

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

„АКО ПОНУДИТЕ МИТО ЌЕ БИДЕ ПОЛОШО“ - адвокат од Солун открива: Ова се најнепријатните ситуации за туристите

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

ПОЛИЦИЈАТА И НАТАМУ БАРА: Има локации околу Злот кои се совршено познати само на двајцата уапсени

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

МАЈКАТА НА УБИЕЦОТ НА ДАНКА: Некој друг го направи тоа, па го намести

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?

ДАНКА НЕ Е НАЈДЕНА: Браќата се скарале за преместувањето на телото?