14 Јуни, 2021
0.0204

СПУТНИК V УШТЕ НЕ Е ОДОБРЕНА ОД ЕМА И СЗО: Некои од земјите на ЕУ дозволија влез

Објавено во: Свет 10 Јуни, 2021

Шпанскиот премиер Педро Санчез вчера изјави дека на странците вакцинирани против корона вирусот со руската вакцина Спутник V треба да им се дозволи влез во Европската Унија.

Почнувајќи од понеделникот, Унијата почна да дозволува влез за сите туристи кои се вакцинирани со вакцини одобрени од Европската агенција за лекови и Светската здравствена организација, ниту една од нив сè уште не ја одобрила руската вакцина.

-Дискутираме за ова прашање во ЕУ, треба да го следиме здравиот разум. Дури и ако станува збор за вакцини кои не се признати на европскиот континент, имам слобода да кажам дека тоа се очигледно вакцини и затоа не треба да се пречка за движење меѓу континентите или во овој случај да се посети европскиот континент “, рече Санчез на заедничката прес-конференција со аргентинскиот претседател Алберто Фернандез во Буенос Аирес, на прашањето дали Шпанија ќе им дозволи на Аргентинците кои се вакцинирани со Спутник V да влезат во земјата.

Спутник V, првата регистрирана вакцина против корона вирус во светот, е одобрена за итна употреба во 65 земји низ светот, вклучително и во многу земји од Латинска Америка, како што се Мексико, Венецуела, Никарагва, Аргентина и Парагвај. Во од земјите-членки на ЕУ, прва почна да ја употребува Унгарија, а од пред два дена и Словачка ја одобри Спутник V.

Засега вакцинираните со Спутник V може слободно да патуваат во Кипар, Грција, Хрватска...


Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

НЕ Е ГРИП, КОВИД ИМА НОВИ СИМПТОМИ: Главоболка, интензивно течење на носот, ама без губење на мирис и вкус

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

СИРИЈА ИЛИ ЛИБИЈА: Бајден на пресконференција ги помеша двете држави

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

ПРОНАЈДЕН Е МРТОВ НОВИНАРОТ КОЈ ОТКРИ АФЕРА НА БИЛ КЛИНТОН: Безживотното тело е откриено во неговиот стан во Алабама

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

НАФТАЛИ БЕНЕТ-НОВ ПРЕМИЕР НА ИЗРАЕЛ: Крај на ерата на Бенјамин Нетанјаху

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

И ПОВТОРНО НОВА ПРЕПОРАКА ОД ЕМА ЗА АСТРАЗЕНЕКА: Да не се аплицира на луѓето над 60 години

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ОСТАНАА САМО УРНАТИНИ И ПРАВ: По силната екплозија на гас срамнет со земја огромен трговски центар, загинаа 11 луѓе во Кина

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

ПОЗНАТИОТ СПОРТСКИ КАРДИОЛОГ, Д-Р ШАРМА:: Ериксен имаше срцев удар и веројатно ја заврши фудбалската кариера

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

БИ-БИ-СИ ГИ ПРЕНЕСУВАШЕ ВОЗНЕМИРУВАЧКИТЕ СЦЕНИ, ПА ДЕНЕСКА СЕ ИЗВИНИ: Цел свет ја виде борбата на Ериксен за живот

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген

Стабилна состојбата на Ериксен, натпреварот меѓу Данска и Финска продолжува: УЕФА со ваква одлука по страшната сцена на теренот во Копенхаген