06 Декември, 2022
0.0247

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Косовската „Српска листа“ утрово соопшти дека постигнат е договор во Брисел помеѓу Србија и Косово со кој табличките на КМ остануваат во употреба, дека никој нема да ги одземе, ниту пак ќе се изречат казни за српските граѓани кои поседуваат возила со таблички на КМ.

„Сакаме да ги информираме граѓаните дека сите сопственици на возила со КМ таблички ќе можат нормално да функционираат и кога ќе им истече постоечката регистрација ќе можат да ја продолжат важноста на нивната КМ регистрација како досега. Затоа, сите сопственици на возила со КМ табличките ќе можат непречено да ги користат и продолжуваат регистрацијата за возилата со КМ таблички.Остануваат постоечките таблички и ќе може да се продолжуваат, а нови засега нема да се издаваат. Потсетуваме дека нашиот став беше да не се конфискува имотот на граѓаните, да не се изрекуваат казни, ниту да се оневозможи нивната слобода на движење. .

Договорот меѓу Белград и Приштина значи дека нема казнена политика на Албин Курти кон Србите кои возат автомобили со таблички КМ, изјави Петар Петковиќ, директорот на српската канцеларија на Косово.

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија вели дека со овој договор се зачувани мирот и стабилноста.

„Со овој договор утре од 20 часот нема казни од 150 евра, нема казнена политика во сите останати фази кои беа дел од одлуката на Албин Курти во врска со процесот на пререгистрација.

Курти вечерва прифати се што одби сите претходни денови. Успеавме да го зачуваме мирот и стабилноста. Му велам на српскиот народ да спие, ги спасивме нашите српски КМ таблички“, рече Петковиќ.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува