26 Септември, 2022
0.0243

СРБИЈА ОЧЕКУВА 30.000 РАБОТНИЦИ ОД АЛБАНИЈА И МАКЕДОНИЈА ОД СЕПТЕМВРИ, платите кај нив се двојно поголеми

Објавено во: Економија 09 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Над 30.000 занаетчии, лекари, медицински сестри и техничари од Македонија и Албанија од септември ќе бараат работа во Србија без никакви дополнителни документи, работни визи и посебни дозволи.

Ова ќе биде овозможено благодарение на иницијативата „Отворен Балкан“ и отворањето на единствениот пазар на труд. Дополнително, целиот регион ќе стане многу поатрактивен за странските инвеститори, бидејќи тие полесно ќе ги најдат работниците што им недостасуваат, сметаат експертите.

Српските медиуми пишуваат дека сите занимања што се потребни во Србија се интересни за луѓето од Македонија и Албанија а една од главните причини е подобрата плата. 

Како што изјави за Информер директорот на Канцеларијата за ИТ и е-Влада Михаило Јовановиќ, сите занимања што им се потребни се интересни за луѓето од Македонија и Албанија.

- Сметаме дека ќе има работници кои ќе дојдат со завршено високо образование, но и оние кои имаат основно и средно образование. Градежништвото е многу барано, како и земјоделските работници. Треба да има многу заинтересирани за здравството, особено што платите кај нас се повисоки. Сепак, уште поважно е што како регион сите ќе станеме многу поинтересни за странските инвеститори бидејќи тие побрзо и полесно ќе допираат до работниците, а тоа е една од причините да инвестираат во овој дел од Европа - вели Јовановиќ.

Граѓаните на Србија, Македонија и Албанија ќе можат да се вработат во овие земји преку проектот „Отворен балкан“, преку идентификациски броеви без дополнителни административни бариери. Предвидено е граѓанинот кој сака да се вработи во една од овие три земји, да ги внесува своите податоци преку порталот е-Влада и на тој начин да го добие идентификацискиот број на иницијативата „Отворен Балкан“. Секој граѓанин кој ќе пристапи до порталот и ќе го добие тој број ќе може непречено да пристапи до пазарите на трудот во сите три земји. Целта е постапката треба да е иста во Србија, Македонија и Албанија.

Можеби ќе ве интересира

Стопанската комора најави формирање национална асоцијација на тур-оператори и туристички агенции (НАТТА)

Стопанската комора најави формирање национална асоцијација на тур-оператори и туристички агенции (НАТТА)

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите