27 Мај, 2022
0.0241

СРБИТЕ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА МОРЕ, ПО ПОДОЛГА ПАУЗА СЕ ОГЛАСИ Д-Р КОН - влегуваме во туристички период, ќе дојде до циркулација на вирусот

Објавено во: Балкан 10 Мај, 2022

Епидемиологот од кризниот штаб Предраг Кон за РТС изјави дека состојбата со епидемијата е добра по празниците. Тој наведува дека земјата влегува во туристички период, како и дека српските граѓани ќе патуваат, но и дека во Србија ќе доаѓаат странци и дека вирусот сигурно ќе циркулира, па треба да бидат внимателни. Тој посочи дека не е точно дека нема антиепидемиски мерки, но тие се сведени на силна препорака.

Предраг Кон посочува дека празниците завршија и дека вчера се регистрирани нешто повисоки бројки на епидемии во однос на 2 мај.

- Но, процентот на позитивни е помал, што секако е добро. Овие празници поминаа добро, епидемиолошката состојба е стабилна - додаде Кон.

- Треба да се разликува дали нешто е целосно укината или не. Задолжително е и носењето маски во здравствените установи. Тоа создава проблеми кај пациентите во некои здравствени установи кои упорно не ставаат маска кога влегуваат - вели Кон.

Тој наведува дека земјата влегува во туристички период, како и дека ќе патуваат нивни граѓани, но во Србија ќе доаѓаат и странци.

- Онаму каде што сигурно ќе има циркулација, но циркулацијата на вирусот во тој летен период претходно се сметаше дека е речиси невозможно да се крене тој бран, но искуството прв и втор пат ни покажа дека има сезонски карактер, но дека не е толку видливо - нагласува Кон.

Тој вели дека пристапот во Кина е екстремен и, според него, целосно неприменлив во наши услови, како и дека сè уште имаат целосно карантински тип на затворање.

Тој наведува дека прашање е колку е тоа неопходно, бидејќи се појасно е дека омикронот многу брзо мутира, како и дека веќе се појавува во пет подваријанти.

- Сите тие можат да го прескокнат имунитетот, што е многу интересно - и имунитетот од болеста и вакцината. Вакцината не може да биде толку ефикасна како на почетокот, па ако ги следите овие подваријанти, вакцината имаше помала ефикасност со секоја наредна - додава Кон.

Тој нагласува дека очекуваат со новите вакцини кои ќе се појават пред есен да има соодветна препорака за вакцинација.

Тој појасни дека четвртата доза сега се препорачува за оние над 60 години, но и за имунокомпромитирани - оние кои примаат некаква терапија или се дијабетичари, на хемодијализа, како и пациентите на онкологија.

- Најверојатно вакцината некако ќе се смени, засега немаме јасни сигнали дека е точно на повидок. Се очекува наесен - додава Кон.

Тој посочи дека не може да се очекува СЗО да ја откаже пандемијата, бидејќи има делови во светот каде епидемиската состојба е сериозна, додека во други делови е помирна.

- Сега сме во ситуација кога треба силно да се препорача вакцинација, бидејќи половина од населението се уште е невакцинирано, многу е подобро во градовите отколку во руралните средини - вели Кон.

Тој верува дека корона вирусот ќе биде „мора на човештвото“ во наредните години, но не во онаа мера како што беше досега.

- Ќе имаме проблеми со корона вирусот - заклучи Кон и додаде дека ќе видиме дали вакцината ќе се прима годишно како сезонска.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“