20 Јули, 2024
0.0360

СРЕДБА БОЖИНОВСКА-ЛОСОН: Заинтересирани сме за размена на искуства во справувањето со предизвивиците во однос на безбедноста на критичната енергетска инфраструктура

Објавено во: Економија 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Министерката Божиновска оствари работна средба со амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју Лосон.

Министерката за енергетика, рударство и минерални суровини, Сања Божиновска, денес оствари работна средба со амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Сверна Ирска, Метју Лосон.

За време на средбата, двајцата соговорници изразија задоволство од севкупното ниво на односи меѓу двете држави, посебно истакнувајќи го мошне високото ниво на економски односи и фактот дека Обединетото Кралство е држава која е еден од најголемите инвеститори кај нас.

Во таа прилика, министерката Божиновска истакна дека успешните приказни на британските инвеститори во последните петнаесетина години во нашата држава се најдобар сигнал дека сме подготвени за проширување на инвестициската активност и во сферите како енергетиката, обновливите извори и одговорното рударство. Инвестициите се приоритет и се надева на понатамошни инвестиции на британски фирми во државата, како и соработка во насока на усовршување на стручен кадар за потребите на овој сектор.

Меѓу другото, министерката Божиновска нагласувајќи ги сојузничките односи со Обединетото Кралство во рамките на НАТО Алијансата, потенцираше дека како држава сме повеќе од заинтересирани за размена на искуства во справувањето со предизвивиците во однос на безбедноста на критичната енергетска инфраструктура, како во сајбер, така и во реалниот простор.

На крајот, министерката го запозна соговорникот со мисијата и приоритетите на новото министерство, во исчекување на претстојната посета на Обединетото Кралство во рамки на Самитот на европски лидери и истакна дека очекува активна соработка со британските партнери, како и почесто средби во претстојниот период.

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница