20 Мај, 2024
0.0304

СРПСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ДАНКА: Приказната дека заборавиле каде го оставиле телото, можат само да сонуваат дека ќе им ја „продадат“ на инспекторите

Објавено во: Балкан 11 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Стручни лица велат дека убијците на Данка Илиќ имаат добра причина зошто не откриваат каде е телото на девојчето. 

Полиграфистот Никола Новак вели дека првата индиција дека нешто не е во ред била на полиграфот.

„Паднаа на полиграф и беа ставени на тест. После се слушна oна што се зборуваше – дека „се извлекле“. Тестирани беа и кога беа фатени, па раскажувале различни приказни“, рече Новак.

Маја Јовановиќ, експерт за безбедност на децата, oбјасни дека со брзина од 20 км/ч е речиси невозможно да не се забележи дете и дека целиот опсег на околности што го придружуваат нивното признание води до тоа дека тие ќе бидат кривично гонети за кривично дело. Oна што предизвикува сомнеж е фактот дека нема смисла да се крие телото.

„Верувам дека постои дополнително прикривање од страна на осомничените, не е само удирањето на детето со возилото и индициите за давење, мислам дека постои друга насока која само тие ја знаат, за да прикријат каде го закопале телото на убиената Данка Илиќ“, вели Јовановиќ.

Рече дека убијците покажуваат висок степен на свесност за состојбата во која се наоѓаат.

„Нивното однесување покажува дека се свесни за самата постапка и самиот чин, лажните изјави и сето она што го следи случајот. Сигурна сум дека стручниот тим може да ја открие нивната аномална историја, пред сѐ поради шаблонот што го следи целиот овој случај“, вели Јовановиќ.

Посебна истрага би довела до одговор дали некогаш ќе биде пронајдено телото на Данка Илиќ.

„Таа приказна дека заборавиле каде го оставиле телото, можат само да сонуваат дека ќе им ја „продадат“ на инспекторите“, вели Новак.

Тој посочува дека посебен начин на испрашување на осомничените сигурно би довел до разрешување на мистеријата, но за тоа треба осомничените да соработуваат.

Можеби ќе ве интересира

„ГИ ВИДОВ ВО 14 ЧАСОТ И 45 МИНУТИ КАЈ ДЕПОНИЈАТА“: Сведок раскажа сѐ за средбата со убијците на Данка

„ГИ ВИДОВ ВО 14 ЧАСОТ И 45 МИНУТИ КАЈ ДЕПОНИЈАТА“: Сведок раскажа сѐ за средбата со убијците на Данка

ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА СО ПОДАТОКОТ ЗА ГОЛЕМАТА ЗАШТЕДА, ПА КУПИ СТАН ВО ЕЛИТНА НАСЕЛБА - која е хрватската пратеничка што ова си го дозволи, ја паметиме и овде

ЈА ИЗНЕНАДИ ЈАВНОСТА СО ПОДАТОКОТ ЗА ГОЛЕМАТА ЗАШТЕДА, ПА КУПИ СТАН ВО ЕЛИТНА НАСЕЛБА - која е хрватската пратеничка што ова си го дозволи, ја паметиме и овде

ВО СУПЕРМАРКЕТИ, АПТЕКИ И ДРУГИ ПРОДАВНИЦИ ВО ГРЦИЈА, НЕ Е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ ОДИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ: Ако ги почитувате овие правила, нема да ги налутите сопствениците

ВО СУПЕРМАРКЕТИ, АПТЕКИ И ДРУГИ ПРОДАВНИЦИ ВО ГРЦИЈА, НЕ Е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ ОДИ ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ: Ако ги почитувате овие правила, нема да ги налутите сопствениците

„НУДАТ ШУПИ И ДУПКИ, А ЦЕНИТЕ СЕ КАКО ВО МОНАКО“: Сместувањето во Грција поскапело повеќе од двојно, Србите се во невидена паника за летување!

„НУДАТ ШУПИ И ДУПКИ, А ЦЕНИТЕ СЕ КАКО ВО МОНАКО“: Сместувањето во Грција поскапело повеќе од двојно, Србите се во невидена паника за летување!

ВУЧИЌ ЗА АМАНДМАНИТЕ КОИ ГИ ПОДНЕСЕ ЦРНА ГОРА НА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Тоа е валкана игра и перфиден трик

ВУЧИЌ ЗА АМАНДМАНИТЕ КОИ ГИ ПОДНЕСЕ ЦРНА ГОРА НА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Тоа е валкана игра и перфиден трик

КРАДЕЛ НА ПЕЛОПОНЕЗ: Уапсен е македонски државјанин со „богато“ криминално досие

КРАДЕЛ НА ПЕЛОПОНЕЗ: Уапсен е македонски државјанин со „богато“ криминално досие

ГЕРАПЕТРИТИС: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

ГЕРАПЕТРИТИС: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

ЛИДЕРОТ НА СИРИЗА ДО МИЦОТАКИС: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве ви шанса да го поништите

ЛИДЕРОТ НА СИРИЗА ДО МИЦОТАКИС: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве ви шанса да го поништите

ПОЛИЦИЈАТА ЗАПЛЕНИ СЕКИРА И НОЖ: Четиринаесетгодишно девојче од Црна Гора планирало терористички напад во Грац

ПОЛИЦИЈАТА ЗАПЛЕНИ СЕКИРА И НОЖ: Четиринаесетгодишно девојче од Црна Гора планирало терористички напад во Грац