15 Април, 2021
0.0215

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

Објавено во: Балкан 04 Март, 2021

Вирусологот и микробиологот Миланко Шеклер вели дека го поддржува предлогот на медицинскиот дел на Кризниот штаб на Србија за целосно затворање и дека се надева дека предлогот ќе биде усвоен.

"Се согласувам и ги поддржувам сите мерки предложени од медицинскиот дел на Кризниот штаб. Се надевам дека економскиот или немедицинскиот дел од кризниот штаб ќе ги усвои на следната седница. Останува да се види дали ќе победат парите или животот“, изјави Шеклер за ТВ К1.

Како пример, тој го наведе Израел, кој беше заклучен додека се спроведуваше имунизацијата, со цел да се спречат контактите и да не пропадне масовната вакцинација.

Тој наведува дека во таа земја, бројот на новозаболени лица почнал да се намалува на дневно ниво кога вакцинирале 40 отсто од населението.

Потсетува дека Србија вакцинирала околу половина милион граѓани со двете дози, што е околу десет проценти од оние планирани за вакцинирање и дека половина од нив треба да се вакцинираат.

На прашањето дали треба да се провери нивото на антитела по вакцинирањето, Шеклер рече дека тоа е „лудо“. Тој забележува дека се потребни најмалку две до три недели од втората доза за заштита.

„Колку подолго поминува времето од втората доза, толку сте позаштитени“, рече Шеклер, додавајќи дека дури и по вакцинирањето, мора да се носи маска, да се одржува растојание и да се избегнуваат гужви.

"Вашата заштита работи до одредена количина на вирус. Ако сте вакцинирани и мислите дека можете да седите покрај некоја личност на респиратор - се лажете. Значи, ризикувате дека вашиот имунолошки систем не може да одговори на количината на вирус што ја прима наеднаш “, рече Шеклер.

извор: РТС.рс

Можеби ќе ве интересира

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник