28 Март, 2020
0.0264

Статистика за коронавирусот што мора да ја знаете: Опасност има, но не е воопшто толку страшно

Објавено во: Македонија 27 Февруари, 2020

Еве една статистика поврзанa со корнона вирусот. 

До денес, WHO објави дека има 79.300 вкупно заразени со Ковид-19. Од нив, огромно мнозинство, 77.000 се во Кина, поточно огромно мнозинство во Вухан.

Вухан има население од 11 милиони. Ајде да кажеме дека сите 77.000 биле заразени во Вухан.

77.000 / 11.000.000 = 0,007

Или 0,7% се заразени од жителите на Вухан.

99,3% од жителите на Вухан НЕМААТ вирус. Во градот каде започна епидемијата!

Исто така, да не заборавиме дека над 10.000 луѓе во меѓувреме оздравеа од вирусот.

Значи, сегашниот број на пациенти не е 79.300, туку 79.300 - 10,000 излечени (и минус 2.500 смртни случаи), што во моментов е нешто помалку од 70.000 заразени, а не 79.300.

Но, што е со смртноста од вирусот?

Па, ако имате над 80 години и сте заразени со вирус, шансата да умрете 14,8%. Што значи дека 85,2% ќе оздравите.

Ако имате 50-60 години, имате 1,3% шанси да умрете ако сте заразени со вирусот.

За оние под 40 години, шансата е 0,2%. затоа, 99,8% од младите под 40 години кои се ќе се заразат ќе закрепнат.

НО !!!!!!!!!!!!!

Ова е само ако се заразите. Шансата за зарази е, врз основа на скоро 3 месеци појава на изворот на инфекција, Вухан - 0,7%.

Значи, 99,3% никогаш нема да го видат вирусот.

Овие проценти се само 0,7% помножени со сто, па ако имате 85 години, имате 0,7% шанси да го фатите вирусот, па ако го фатите имате 14,8% шанса да умрете од него, или вкупно 0,103% шанса да умрете од вирусот. Ова значи дека имате 99,897% шанса да НЕ умрете од овој вирус.

За 45-годишник, шансите се 0,0028% дека коронавирусот ќе гo убие и 99.9972% дека нема.

За 35-годишник, шансата да умре од ова чудо е 0,0014%, а дека нема 99,9986%.

Значи, тоа е 0,7% воопшто да го добиете и 0,2% да умрете од него ако сте под 40 години.

ПРИКАЖАНАТА СОСТОЈБА Е: ОПАСНАТА СОСТОЈБА ПОСТОИ, ДА. Но, не е ни блиску толку страшна како што се пишува.

Сите детали читајте ги на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Започнува летното сметање на времето

Започнува летното сметање на времето

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Граѓаните во брзање пред полицискиот час

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Мицкоски: Утре гледајте не со Горазд на телевизија, ќе добиете многу одговори

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Чулев: Генералниот секретаријат на Владата го избра сместувањето во центарот на Битола

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Денеска и утре порано започнува полицискиот час

Велешкиот градоначалник негативен на тестот откако неговата сопруга се најде во контакт со заболени

Велешкиот градоначалник негативен на тестот откако неговата сопруга се најде во контакт со заболени

Општина Битола: Да нема фобија против изолираните од Малта

Општина Битола: Да нема фобија против изолираните од Малта