29 Ноември, 2021
0.0212

СТОП ЗА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ: Две европски земји воведоа карантин за оние кои не ја примиле вакцината против ковид

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2021

Чешка и Словачка од денеска им забранија на невакцинираните лица да посетуваат пабови и други услужни активности, откако одделенијата за интензивна нега во болниците се преполнија поради зголемениот број заболени од корона вирусот.

Чешката влада испрати војници да им помогнат на преполните болници, во кои се хоспитализирани повеќе од 700 луѓе на одделенијата за интензивна нега, а во текот на денот Владатаќе разговара за повик за вонредна состојба.

Со новите мерки им е дозволено само на оние кои се вакцинирани или го прележале ковидот во последните шест месеци да посетуваат ресторани, хотели или јавни настани како што се спортски натпревари и културни манифестации.

Според здравствениот сектор, замјата треба да воведе целосен локдаун, како што тоа го стори Австрија.

„Како Лекарска комора повикуваме на итно воведување мерки кои станаа познати како карантин. Апелираме на брзо воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници, социјалните работници и истото го препорачуваме и за образовниот сектор“, изјави шефот на комората Милан Кубек за една чешка телевизија.

Сепак, премиерот во заминување Андреј Бабиш рече дека земјата нема да го следи примерот на Австрија, која повторно воведе целосна блокада.

За подоцна денеска се планирани демонстрации против каква било форма затворање пред Прашкиот замок.

ФОТО: Фактор

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин