15 Април, 2024
0.0244

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Објавено во: Економија, Свет 21 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Цените на златото би можеле да пораснат и до 3.000 долари за унца, а цената на нафтата до 100 долари за барел во следните 12 до 18 месеци, сметаат аналитичарите на реномираната американска банка Ситибанк.

Златото, кое моментално се тргува за 2016 долари, би можело да порасне за околу 50 отсто доколку централните банки нагло го зголемат купувањето на жолтиот метал во случај на стагфлација или длабока глобална рецесија, според Аакаш Доши, шеф на северноамериканското истражување за суровини во Citi.

„Најверојатниот алтернативен пат до златото од 3.000 долари за унца е брзото забрзување на постоечкиот, но бавен тренд: дедоларизација од страна на централните банки на пазарите во развој, што пак води до криза на доверба во американскиот долар. Ова може да го удвои купувањето злато од централните банки“, вели аналитичарот.

Тој забрза до рекордни нивоа во последниве години бидејќи централните банки се обидуваат да ги диверзифицираат резервите и да го намалат кредитниот ризик. Лидери на ова се кинеската и руската централна банка, а потоа следат Индија, Турција и Бразил.

Светските централни банки две години по ред купуваат повеќе од 1.000 тони злато годишно, а доколку оваа бројка се удвои, неговата цена значително ќе порасне.

Друг предизвикувач што може да доведе до раст на цените е „длабоката глобална рецесија“, што може да ја поттикне американската ФЕД брзо да ги намали каматните стапки.


Можеби ќе ве интересира

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа