03 Јуни, 2020
0.0341

Светот пред најголемиот предизвик - од КОВИД-19 досега починаа близу 13 илјади лица

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Март, 2020

Светот е исправен пред најголемиот предизвик.

Дури 12.957 лица се веќе починати од опасниот вирус КОВИД 19, а заразени се дури 303.074, говорат најновите податоци.

Во сериозна или критична ситуација се 9.371 лице.

Ако е за некаква утеха, оздравеле 94.639 лица.

Црниот биланс ви Италија од коронавирусот во последново деноночие достигна 793 лица, се последните податоци.

Шпанија има исто така многу жртви, 285, а голем е бројот на починати и во Иран, 123. 

Франција, пак, има 112 мртви, додека, пак, во Германија нивниот број е 15.

Можеби ќе ве интересира

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка