15 Април, 2021
0.0245

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Март, 2021

Расте бројот на заболени од Ковид -19 во Европа. Бројот на новозаразени со коронавирус e зголемен за девет проценти во 53 европски земји, соопштија денеска од  Светската здравствена организација (СЗО).

Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге изјави дека минатата недела имало повеќе од милион случаи. Вели дека скок се забележува во Централна и Источна Европа, но и некои западноевропски земји имале зголемување на бројот на инфицирани.  Британија, Франција, Шпанија, Италија, Турција, Германија се вбројуваат меѓу земјите со најмногу заразени во светот. Во дел од европските земји веќе има ограничувања. 

Во соседството, и Грција ги заостри мерките од денеска.  Полицискиот час ќе трае од 19 или од 21 часот во зависност од тоа во која зона се наоѓа градот и ќе трае до 5 часот изутрина. Мерките ќе важат до 16 март кога повторно ќе се преиспитуваат.

На европско тло го има и јужноафриканскиот сој кој е поотпорен. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија