10 Август, 2020
0.0428

СЗО ПОВИКУВА: Постепено да се укинуваат мерките за патување

Објавено во: Свет 31 Јули, 2020

Светската здравствена организација денеска објави дека земјите треба постепено да ги укинуваат мерките за ограничување на меѓународните патувања според проценките на ризикот и мора да им дадат приоритет на патувањaта за итни потреби.

Организацијата смета дека треба да се даде приоритет на важните патувања за итни случаи, хуманитарните активности, патувања на важни лица и враќање во земјата, па оттаму ги повикуваат државите да направат анализа на трошоците и придобивките и да донесат одлука за приоритетите, пред да се обноват меѓународните патувања.

СЗО направи и упаство за патувањата, според кое земјите мора да ги земат предвид локалните епидемиолошки состојби, националното здравје и веќе воспоставените мерки, а дали земјата треба да воведе карантин за сите патници кои доаѓаат од некаде, мора да се одлучи по проценка на ризикот од заразата.

Според СЗП меѓународните забрани за патувањата не можат да останат на сила бесконечно долго, но владите мора да направат повеќе за да го спречат ширењето на ковид прво во сопствените граници.


Можеби ќе ве интересира

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси