15 Април, 2021
0.0227

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Март, 2021

Иако дел од европските лидери, веќе се изјаснија дека сакаат воведување на ковид пасоши, сепак Светската здравствена организација (СЗО) во овој момент не им препорачува на земјите да воведуваат специјални сертификати за луѓето кои се вакцинирале против коронавирусот. Ова го изјави претставничката на таа организација Мелита Вујновиќ.

Германската канцеларка Ангела Меркел минатата недела изјави дека лидерите на Европската Унија се согласиле за неопходноста за воведување на сертификат за вакцинација. Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека ЕК планира во март да претстави нацрт-закон за електронски пасош за вакцинација, кој ќе овозможи да се евидентираат вакцините, резултатите од тестовите за ковид-19 или тоа дали лицето ја прележало болеста. Официјална Москва соопшти дека воведувањето ковид-пасоши на територијата на Европската Унија би било спротивно на принципот на доброволна вакцинација. Грција исто така меѓу првите земји ја заговара идејата за ковид пасоши. 

Во Европа расте бројот на заболени од коронавирусот.  Бројот на новозаразени со коронавирус e зголемен за девет проценти во 53 европски земји, соопштија денеска од Светската здравствена организација (СЗО). Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге изјави дека минатата недела имало повеќе од милион случаи. Вели дека скок се забележува во Централна и Источна Европа, но и некои западноевропски земји имале зголемување на бројот на инфицирани. 

foto EPA-EFE

Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија