26 Септември, 2022
0.0205

ТАЈНАТА НА БУКЕТОТ НА КОВЧЕГОТ НА КРАЛИЦАТА: Секој цвет има своја приказна - ништо не е случајно

Објавено во: Стил 19 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Кралот Чарлс сакаше да ѝ оддаде почит на големата љубов на кралицата Елизабета и принцот Филип со венецот што стои на ковчегот на неговата мајка

Кралот Чарлс III оставил трогателна порака за својата мајка, кралицата Елизабета на нејзиниот погребен венец и внимателно избрал кои цвеќиња треба да се користат за погребот, во грандиозен гест што го потсетува светот на 73-годишниот брак на кралицата со принцот Филип.

Новиот монарх напиша „во знак на спомен на љубовта“ на пораката поставена на венецот на кралицата, која го украси ковчегот на Нејзиното височество. Избран од градините на Бакингемската палата, а листовите се исечени од растение израснато од гранче мирта од свадбениот букет на кралицата во 1947 година. Цветот често се смета за симбол на среќен брак.

На барање на кралот, венецот е направен на еколошки начин, во гнездо од англиски мов и дабови гранки, без употреба на вештачки материјали. Цветовите вклучуваа рузмарин, за сеќавање, англиски даб, кој ја симболизира моќта на љубовта, и гераниуми, градинарски рози, есенски хидрогени, дахии и шипки.

Тие се во нијанси на златна, розова и темно бургундска, со бела боја за да го одразуваат кралскиот стандард. Кралот Чарлс III и неговото ужалено семејство го опколија ковчегот на кралицата на нејзиниот државен погреб во Вестминстерската опатија.

Нејзиното Височество ја напушти Вестминстерската сала за нејзиното последно и најтажно патување до Вестминстерската опатија додека Британија тагуваше за својот монарх со најдолг стаж, а членовите на кралското семејство се збогуваа со својата сакана мајка, баба и прабаба. Нејзиниот ковчег беше ставен во близина на олтарот со круна, топче и жезол на врвот опкружен со цвеќиња што кралот ги избрал од градините што таа ги сакала.

Надбискупот од Кентербери потоа го поздрави „исполнетиот живот и службата за љубов“ на кралицата додека тој одржа проповед на нејзиниот државен погреб, додавајќи: „Таа беше радосна, беше присутна на толку многу, допре до толку многу животи“. Принцот Чарлс изгледаше тажен додека неговата сестра го гледаше со загриженост и грижа пред да го сврти погледот кон ковчегот и круната на нивната мајка.

Што има на врвот од ковчегот на кралицата?

Бројни предмети лежат на врвот на ковчегот на кралицата Елизабета Втора. Прво е Кралскиот стандард, знамето што го претставува кралското семејство. Има четири панели кои ги претставуваат Англија, Шкотска и Ирска. На врвот е империјалната државна круна.

Изработена е од злато и украсен со 2.868 дијаманти, 17 сафири, 11 смарагди, 269 бисери и четири рубини. Содржи скапоцени камења, вклучувајќи го Рубинот на Црниот принц, Стјуарт сафирот и Вториот дијамант Кулинан.


Фото: Youtube - screenshoot

Можеби ќе ве интересира

КАКО КЕЈТ И МЕГАН ГО ИЗДРЖАА ДОЛГИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА НА ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ - модна експертка открива каков трик користеле

КАКО КЕЈТ И МЕГАН ГО ИЗДРЖАА ДОЛГИОТ ПОГРЕБ НА КРАЛИЦАТА НА ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ - модна експертка открива каков трик користеле

„РУСКАТА АРМИЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗАМЕНИ ВЛАСТА ВО КИЕВ СО „ПРИСТОЈНИ ЛУЃЕ“: Берлускони ја оправдува војната во Украина и го брани Путин

„РУСКАТА АРМИЈА ТРЕБА ДА ЈА ЗАМЕНИ ВЛАСТА ВО КИЕВ СО „ПРИСТОЈНИ ЛУЃЕ“: Берлускони ја оправдува војната во Украина и го брани Путин

И тие деца како и секое друго дете сакаат пица, чоколади, кино: Денис Космонаутко за неговата дружба со децата со аутизам

И тие деца како и секое друго дете сакаат пица, чоколади, кино: Денис Космонаутко за неговата дружба со децата со аутизам

Камила уште не седнала на тронот, а веќе прави хаос: Откази на вработени во палатата - не ѝ треба помош

Камила уште не седнала на тронот, а веќе прави хаос: Откази на вработени во палатата - не ѝ треба помош

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто

Чарлс остави едно празно место во првиот ред на погребот на кралицата: Еве зошто