14 Јули, 2020
0.0229

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Јуни, 2020

Шведска призна дека требало да воведе забрани, затоа што стапката на смртност е огромна.

Контроверзната одлука на земјата да не воведе строг карантин како одговор на пандемијата доведе до премногу смртни случаи, призна човекот што ја смислил таа стратегија, Андерс Тегнел.

Тегнел призна дека требало да се воведат повеќе ограничувања за да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Тој денес во интервју за Шведското радио се согласи со водителот дека премногу луѓе во таа земја починале, пренесува Би-би-си, и изјави дека требало да се направи повеќе во почетокот.

Шведска е осма во светот по стапката на смртност од коронавирусот, и таму до денес починаа 4.468 луѓе, додека соседна Норвешка, Данска и Финска поединечно имаат по помалку од 600 жртви. Данска има 580 смртни случаи, Норвешка 237, а во Финска досега има 320 починати од коронавирусот.

Можеби ќе ве интересира

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ДАВА 2,6 ПАТИ ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА ОД ПРИРОДНИТЕ - доаѓа очекуваната Оксфорд вакцина

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите