23 Мај, 2024
0.0273

ТЕЛОТО НА ДАНКA НЕ Е ВО БОР? Експертите предупредуваат на можно сценарио за брутално убиство во Бањско Поље

Објавено во: Балкан 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Осомничените можеле да ја однесат Данка до другиот крај на државата, да речеме дури и до Суботица, а потоа да ѝ кажат на полицијата дека наводно го сокриле во околината. Имаа доволно време да го фрлат телото во радиус од околу 200-300 километри од градот, вели Марко Ницовиќ.

Дејан Драгијевиќ (50) од селото Злот кај Бор е главен осомничен за убиството на Данка Илиќ (2), а неговиот татко Раде (73) и сега починатиот брат Далибор (40) се осомничени дека му помогнале да ја скрие тело на девојчето! Бројните нелогичности во нивните изјави за тоа каде се наоѓа девојчето создадоа сомнеж дека телото на Данка го нема ниту на територијата на општина Бор, предупредуваат експертите.

Данка исчезна на 26 март во двор на викендица во Бањски Поље, а минатата недела Србија ја погоди страшна вест - Данка е убиена! Како што пишувавме претходно, уапсени се работниците на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ Срѓан Јанковиќ од селото Лука кај Бор, како и Дејан Драгијевиќ (50) од село Злот. Тие се сомневаат дека детето го удриле со автомобил, а потоа го ставиле во возилото и го задавиле. После тоа телото го фрлиле на депонија, а се сомневаат дека потоа го префрлиле на друга локација.

Уапсени се и таткото на Драгијевиќ Раде и неговиот брат Далибор, кој набрзо почина од срцев удар. Дејан Драгијевиќ признал дека го задавил детето, а неговиот брат пред смртта наводно признал дека помогнал да се пренесе телото. Но, ниту еден од нив, како што тврдеа, не се „памти“ или „знае“ каде е фрлено телото, ниту пак посочиле на конкретни локации, каде што телото на крајот не е ни пронајдено.

Поранешниот началник на полицијата на градот Белград, Марко Ницовиќ, вели дека осомничените за тешкото убиство на Данка Илиќ користат добро осмислени методи и ја носат полицијата на 20 различни локации за да им покажат наводно каде го фрлиле телото на девојката само за да купат време.

Тој посочува дека осомничените за убиството на девојчето имале доволно време телото да го пренесат на понатамошно место и додава дека смртта на едно уапсено лице, кое било осомничено дека помагало во преместувањето на телото, дополнително ја отежнува истрагата.

- Осомничените можеле да го однесат телото до другиот крај на државата, да речеме дури и до Суботица, а потоа да ѝ кажат на полицијата дека наводно го сокриле во околината на Бањско Поље. Имаа доволно време, бидејќи беа слободни 10 дена, па можеа да го однесат телото во друга земја или да ги расфрлаат парчињата на различни места во радиус од околу 200-300 километри од Бор. Додека полицијата ја водат на 20 различни локации околу Бањско Поље, Злота и селото Лука, осомничените се обидуваат да добијат време - изјави за Ало! Ницовиќ додава:

- Секогаш е полесно да се работи со двајца осомничени отколку со еден. Ако кутрото се затвори, ништо не може да се направи. Меѓутоа, со помош на искуство и полициски трикови, двајцата осомничени можат да се свртат еден против друг и да добијат признание што првично одбиле да го дадат - вели Ницовиќ, кој по напуштањето на полицијата брзо се покажал како успешен адвокат.

Според него, во помалите градови е многу полесно да се спроведе истрага отколку во голем град.

- Според камерите за видео надзор, на денот на исчезнувањето на Данка, 26 март низ Бањско Поље поминале вкупно 17 автомобили. Не е тунелот Теразија низ кој за кратко време минуваат 500 автомобили, па тоа ја олеснува истрагата. Како што се важни информациите за автомобилите кои поминувале низ улицата каде што најверојатно Данка била удрена од автомобил, толку се важни информациите за возилата што минувале низ селото во текот на целиот ден бидејќи осомничените можеле за кратко време да сменат неколку автомобили во наредба да се покрие трагата - вели поранешниот началник на белградската полиција Марко Ницовиќ.

До завршувањето на ова прашање, се трага по несреќната девојка, која беше брутално убиена, а потоа нејзиното тело беше скриено на непозната локација.

Можеби ќе ве интересира

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте