12 Јуни, 2024
0.2328

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Моќните бури убиле најмалку 18 луѓе, стотици повредени и оставиле трага на уништување низ Тексас, Оклахома и Арканзас, откако уништиле домови и уништиле постојка за камиони каде што десетици барале засолниште во тоалет за време на најновите смртоносни временски услови кои го погодија централниот дел на САД.

Невремето предизвика најголема штета во регионот што се протега северно од Далас до северозападниот агол на Арканзас, а системот се закануваше да донесе уште посилни временски услови во другите делови на Средниот Запад. До понеделник, рекоа синоптичарите, најголемиот ризик ќе се префрли на исток, покривајќи широк дел од земјата од Алабама до близу Њујорк.

Гувернерот на Кентаки Енди Бешеар прогласи вонредна состојба рано во понеделникот во објава на платформата X, наведувајќи „повеќе извештаи за штета од ветер и торнадо“.


Седум смртни случаи беа пријавени во округот Кук, Тексас, во близина на границата со Оклахома, каде што торнадо ја проби руралната област во близина на паркот за мобилни домови во саботата вечерта, изјави гувернерот на Тексас, Грег Абот на прес-конференција во неделата. Меѓу загинатите има и две деца, на возраст од две и пет години. Тројца членови на едно семејство се пронајдени мртви во домот, изјави шерифот на округот.

Во невремето загинаа и две лица и уништија домови во Оклахома, каде беа повредени гостите на свадба на отворено, осум лица во Арканзас и едно лице во Кентаки. Десетици илјади жители останаа без струја низ целиот регион.

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ФРАНЦИЈА ЌЕ ГЛАСА НА 30 ЈУНИ: Дали Макрон планира да поднесе оставка?

ФРАНЦИЈА ЌЕ ГЛАСА НА 30 ЈУНИ: Дали Макрон планира да поднесе оставка?