30 Мај, 2024
0.0297

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Едно лице загина, а седум се повредени во градот Тунектепе во близина на јужниот турски град Анталија кога кабината на жичарницата удрила во столб и се отворила, а неколку патници испаднале, соопштија денеска локалните власти.

Градоначалникот на Анталија, Мухитин Бочер рече дека 184 други патници останале заробени во 25-те кабини на жичарницата на висина од неколку десетици метри додека инженерите се обидувале да го рестартираат системот.

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја истакна дека во спасувачката операција учествувале повеќе од 160 припадници на Службата за брза интервенција.


Хеликоптери опремени со опрема за ноќно гледање беа повикани да спасат 184 луѓе кои се уште беа заробени во кабините на жичарницата, рече градоначалникот на Анталија, Мухитин Бочек, во изјава доцна во петокот.

„Нашите специјализирани тимови се тука. Дај Боже, ќе ги спасиме сите за кратко време“, рече Бочек.

Смртта и повредите настанале кога една од кабините во системот на жичарницата на релација Сарису-Тунектепе паднала во карпеста област по уривање на столб, изјави турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја.

Пет лица кои биле во кабината се евакуирани со хеликоптер, додека двајца се уште чекаат да бидат префрлени, објави тој на платформата Х.

На местото на несреќата се испратени околу 110 припадници на итната помош, рече Јерликаја, додека дополнителни специјализирани планинари се испратени од други делови на Турција.

Група од 10 опозициски пратеници, исто така, се упати кон местото на несреќата за „детално да ја истражат несреќата“, рече Озгур Озел, претседател на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП).

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа