01 Март, 2024
0.0271

Трамп плаќа милиони на луѓето кои ги измамил

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2016

Добивај вести на Viber

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп ќе плати обештетување од 25 милиони долари.

Парите ќе ги добијат студентите измамени од веќе затворениот универзитет „Трамп".

Новиот претседател на САД се согласи да склучи вонсудско решение за две дела против неговиот онлајн универзитет кој веќе е згаснат. Во замена ќе отпаднат обвинувањата на поранешните студенти за лажната установа.

Пред 6 години студентите покренаа обвинение против Трамп дека извршил намерна измама, затоа што има земал десетици илјади долари за време на нивното студирање на онлајн програма за недвижности и бизнис.

Тие плаќале од 5 000 до 35 000 долари за да се вклучат во програмата со надеж дека ќе дипломираат со диплома за брокери на недвижен имот, како што тврдела рекламата во која зборува самиот Трамп, убедувајќи  ги студентите дека неговиот универзитет ќе ги научи како да бидат успешни. 

Покажало е сепак, дека институцијата не е официјално признаено ниту како колеџ, ниту како универзитет и не може да издава легални дипломи.Можеби ќе ве интересира

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења