03 Март, 2024
0.0247

ТРЕНДОТ НА ПОСКАПУВАЊЕ НА СТАНОВИТЕ УСПОРУВА: Еве што покажуваат најновите податоци на Народна Банка

Објавено во: Економија 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Како да нема крај на зголемувањето на цените на становите во Македонија. По бројните написи дека цените на недвижностите растат со забрзано темпо, очекувањата беа дека ќе настане делумна стабилизација.

Сепак, најновите податоци на Народна банка покажуваат дека и во третиот квартал од годинава, цените на становите и понатаму се зголемувале, иако не со висока стапка од 20 проценти како што имавме минатата година, сепак и последниот регистриран раст од 11 проценти не е за потценување.

Имено, иако оваа стапка е најниска, по серија од високи стапки кои достигнуваа и 18 и 20 проценти, сепак, е показател дека и понатаму цените растат. Но, она што зачудува и загрижува е фактот што сега имаме поскапување на цените од 11 проценти на годишно ниво, а претходната година во истиот период цените на недвижнините се зголемиле за 21,3 отсто.

Табелата која ја изработува Народна банка покажува дека поскапувањето на станбениот квадрат започнал уште во четвртиот квартал од 2021 година кога исто така цените рипнале за 11,3 отсто.

Но, највисоките стапки на поскапување се регистрирани во третиот и четвртиот квартал од 2022 година, кога како што споменавме имало поскапување од 21,3 отсто во третиот, и 20,6 проценти раст во четвртиот квартал. Висок раст на цените на становите Народна банка регистрирала и во првиот квартал од 2023 година кога становите поскапеле за 20,6 отсто.

Потоа се забележува дека поскапувањата полека почнуваат да се намалуваат, но сепак имаме солиден раст на цените на недвижнините.

Иако и понатаму има раст на цените на недвижнините, сепак упатените велат дека достигнат е максимумот и дека доправа не треба да се очекува раст на цените.

-  По ланскиот бум, од почетокт на годинава се забележува дека растот забавува. Овој раст се должи на растот на цените на градежните материјалите, но и на растот на платите на работниците. Сметаме дека нема да продолжи поскапувањето, не не очекуваме ниту намалување на цените – вели нашиот соговорник од областа на продажба со недвижнини.

Како претставник на агенциите за посредување при купопродажба истакнува дека иако делува дека Скопје е преплавено со станови, интересот за купување стан во главниот град не стивнува. Посочува дека како и досега, продавањето на становите зависи од локацијата и од цената, но притоа нагласува дека и понатаму прво се продаваат становите поблиску до центарот на градот, а потоа оние кои се подалеку.

П.О. 

Можеби ќе ве интересира

ОД 5 МАРТ СОСЕДИТЕ ДОБИВААТ БРОЈ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН - еве како можат да се пријават заинтересираните?

ОД 5 МАРТ СОСЕДИТЕ ДОБИВААТ БРОЈ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН - еве како можат да се пријават заинтересираните?

Кина ја проширува транспортната мрежа за да го олесни висококвалитетниот развој

Кина ја проширува транспортната мрежа за да го олесни висококвалитетниот развој

ЦЕНИТЕ НА СТРУЈАТА И ГАСОТ ВО ГЕРМАНИЈА ДУПЛИРАНИ: поради намалените испораки од Русија просечно домаќинство троши над 5.00 евра за енергија

ЦЕНИТЕ НА СТРУЈАТА И ГАСОТ ВО ГЕРМАНИЈА ДУПЛИРАНИ: поради намалените испораки од Русија просечно домаќинство троши над 5.00 евра за енергија

НАГРАДА ЗА ХРВАТСКИТЕ ПОШТАРИ: Ќе добијат по 1.200 евра

НАГРАДА ЗА ХРВАТСКИТЕ ПОШТАРИ: Ќе добијат по 1.200 евра

ДЕВЕТ ГОДИНИ БИЛ ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР - „Књаз Милош“ има нов прв човек, еве на што ќе се фокусира Станковиќ

ДЕВЕТ ГОДИНИ БИЛ ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР - „Књаз Милош“ има нов прв човек, еве на што ќе се фокусира Станковиќ

КОЈ ПЛАТИ 580 ИЛЈАДИ ЕВРА - блок трансакција со акциите на „Алкалоид“, продадени 1.754 акции

КОЈ ПЛАТИ 580 ИЛЈАДИ ЕВРА - блок трансакција со акциите на „Алкалоид“, продадени 1.754 акции

МЕНАЏЕРКА ВО МЕДИЦИНСКА И ХЕМИСКА ИНДУСТРИЈА И МАШИНСКИ ИНЖЕНЕРИНГ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ РАБОТА: Испратила 300 апликации за работа, секаде е одбиена

МЕНАЏЕРКА ВО МЕДИЦИНСКА И ХЕМИСКА ИНДУСТРИЈА И МАШИНСКИ ИНЖЕНЕРИНГ НЕ МОЖЕ ДА НАЈДЕ РАБОТА: Испратила 300 апликации за работа, секаде е одбиена

„АЛКАЛОИД“ ИМА ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ - компанијата ќе исплати за 10,2 отсто поголема дивиденда во однос на минатата година

„АЛКАЛОИД“ ИМА ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ - компанијата ќе исплати за 10,2 отсто поголема дивиденда во однос на минатата година

РЕДОВНИ ГАРАНЦИИ: „ДРЖАВАТА ЌЕ ГО ОБЕШТЕТИ МИТИЛИНЕОС АКО ИМА ВООРУЖЕН КОНФЛИКТ ИЛИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА“ – законот за стратешката инвестиција повторно пред пратениците

РЕДОВНИ ГАРАНЦИИ: „ДРЖАВАТА ЌЕ ГО ОБЕШТЕТИ МИТИЛИНЕОС АКО ИМА ВООРУЖЕН КОНФЛИКТ ИЛИ ВОНРЕДНА СОСТОЈБА“ – законот за стратешката инвестиција повторно пред пратениците