25 Февруари, 2024
0.0251

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

Објавено во: Економија 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Две земји трупаат залихи со злато. Се работи за Кина и Турција. 

Народната банка на Кина е најголем купувач на шипки. Оваа држава купи 23 тони злато. Кина постојано ги зголемува своите златни резерви веќе 12 месеци.  Кинезите годинава веќе купиле 204 тони злато, а нивните вкупни златни резерви сега изнесуваат 2.215 тони.

Централната банка на Турција направи значителен откуп во октомври, купувајќи 19 тони за да ги зголеми официјалните резерви на злато (централна банка плус државни средства) на 498 тони.

Народната банка на Полска продолжи да ги зголемува златните резерви, купувајќи нови шест тони. Неjзините залихи на жолтиот метал годинава се зголемија за повеќе од 100 тони, а сега изнесуваат вкупно 340 тони.

Резервната банка на Индија, Чешката национална банка, Националната банка на Република Киргистан и Централната банка на Катар беа други значајни купувачи во октомври.

Централните банки на повеќе држави продолжија да купуваат злато, а само во октомври се набавени повеќе од 42 тони. Податокот стои во извештајот на Светскиот совет за злато. Извештајот е објавен минатата недела и покажува дека во октомври е откупено 41 отсто помалку злато во однос на септември, кога се купени вкупно 72 тони. Сепак, октомврискиот откуп и натаму е за 23 отсто поголем од просекот во првите девет месеци. Цената на златото изминатиов период растеше. Во регионот, Србија има најголеми количини злато, а зад неа е Македонија. 

foto freepik.com/onlyyougj

Можеби ќе ве интересира

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен