15 Април, 2021
0.0223

Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од банка и се пред добивање на субвенции

Објавено во: Економија 05 Март, 2021

Комерцијална банка го продаде движниот и недвижниот имот на Фабриката за кабли во Неготино, позната уште и како „ФКН“, за 6,5 милиони евра на компанија од Турција, а за сериозноста на инвеститорот зборува и интересот на Владата да склучи договор за државна помош.

Последно што се знае за оваа фабрика е дека во 2014 го загубија спорот со деловната банка по бројните претходни контроверзности што ја следеа а во меѓувреме раководителите, меѓу кои повеќето странци, заработија кривични пријави од полицијата, поради тоа што го ставија имотот под хипотека за помала вредност без дозвола од акционерското собрание.

Продажбата од 6,5 милиони евра ја најави и премиерот Зоран Заев на сесијата од пратенички прашања во Собранието, а од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ни рекоа дека договорот за државна помош е блиску до потпишување, но дека името на купувачот неможат да го откријат.

- Ние ќе го потпишеме договорот за државна помош, но не можеме да изнесуваме детали. Она што можеме да кажеме е дека продажбата е финализирана и дека ситуацијата сега таму е чиста, ни рекоа од кабинетот на Битиќи.

Стечајниот управител Богољуб Макревски исто така потврди дека продажбата е успешно завршена со турскиот инвеститор и дека во истата влегува и недвижниот и подвижниот имот на фабриката.

- Продажбата е спроведена преку извршна постапка, а во истата се вклучени зградите и опремата за производство, ни рече Макревски.

Инаку АД „ФКН“ не работи повеќегодишен период иако беше една од најпознатите фабрики во тиквешкиот регион.

А.К.


Можеби ќе ве интересира

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

МАРТИН АНГЕЛОВСКИ ОД ТУК: Од понеделник излегуваме на протести, остануваме се додека не се прифатат нашите барања

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Туристичко-угостителската комора „фрлена на колена“: Како ќе се надминуваат штетите предивикани од Ковид19

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Владата повторно инјектира милионски суми во државната компанија НЕР

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

Кој македонски производител на зејтин продава 50.000 акции? Цената е багателна!

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

ФИРМИТЕ СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЖАЛАТ НА ДРЖАВНИТЕ ОГЛАСИ - лани имало над 1.000 жалби до Комисијата за јавните набавки

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Каков е всушност проектот „Гранд“ спроти Холидеј Ин: Највисоката кула ќе има 22 ката, а зеленило од над 6.000 квадрати

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Генерали Инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда потребно е да истраат

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Објавен летниот распоред: Повторно директна авионска линија помеѓу Малта и Македонија по пауза од една година

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат

Валалница во Србија им дава бонус на работниците ако се вакцинираат