22 Јуни, 2024
0.0292

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

Објавено во: Балкан 23 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Во акција на припадниците на МУП на кантонот Сараево (КС) и на Државната агенција за истрага и заштита (СИПА) „Црна вратоврска 2“ уапсени се повеќе од 20 лица, за соработка со познатиот меѓународен нарко картел „Тито “, на чело со Един Гачанин, кој од минатата година издржува затворска казна во Холандија. 

Според наредбата на Обвинителството на Босна и Херцеговина, Вахидин Муњиќ, директорот на Федералната полициска управа (ФУП), началникот на специјалната полиција на ФУП, Мустафа Селмановиќ и сараевскиот бизнисмен Гордан Мемија, инаку, кумот на Елмедин Конаковиќ, министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина.

Исто така, во акцијата на полицијата во Сараево, Зеница и Мостар беа приведени специјалците на ФУП кои пред осум години го обезбедуваа Един Гачанин Тито во Сараево. Станува збор за специјалци Емир Друшиќ, Адин Ќатиќ и Сенад Кадиќ. Уапсени се поранешните членови на ФУП, кои го обезбедуваа и Гачанин во Сараево, Ибро Миладин и Дражен Чобовиќ.

- Активностите се насочени кон гонење на лица осомничени за организиран криминал, неовластена трговија со големи количини на дрога, перење пари и други кривични дела. Во спроведените активности, меѓународна поддршка дадоа ФБИ, ДЕА и Европол - соопштија од Обвинителството на БиХ, пренесува „Новости.рс“.

За апсењето на Гордан Мемија зборуваше и претседателот на Народ и правда Елмедин Конаковиќ.

- Ја поддржувам работата на сите институции, особено на судските, а предмет на интерес треба да бидат сите луѓе, особено ние што водиме партии и институции. Сите ние треба да бидеме под лупа, под надзор и кога е потребно под истрага. Тоа мора да бидат и луѓето со кои работиме, нашите најблиски соработници, бидејќи не можете да имате верба во институциите ако се сомневате во тие што ги водат тие процеси - рече Конаковиќ.


Набавка на униформи

Пред неколку години, за време на престојот во Сараево, Един Гачанин Тито финансираше набавка на униформи за Специјалната единица на Федералната полициска управа во знак на благодарност и добра соработка со ФУП.

Тој ги повика институциите сериозно да си ја вршат работата.

- Ги предупредувам сите што се пакуваат во овој процес дека нема да се забавуваат. Колку што не е дозволен криминал, не е дозволено ниту пакување - посочи Конаковиќ.

Рамо Исак, министер за внатрешни работи на БиХ, зборуваше за информациите дека се уапсени и лидерите на БиХ и рече дека функционирањето на МУП на БиХ нема да биде доведено во прашање и дека граѓаните можат да бидат спокојни.

- Не можеме да навлеземе во текот на истрагата, но доколку условно кажано на директорот на ФУП му се одземе слободата, таа должност ќе ја врши некој друг. Полицијата и армијата функционираат по хиерархија и тоа не може да биде загрозено - додава Исак.

Инаку, според медиумите од БиХ, картелот „Тито“ на чело со Гачанин со години перел пари од шверц на дрога низ Сараево, а со неговото апсење и отпакување на скај-апликацијата, правосудните институции прибавиле докази за огранок на картелот „Тито“ во Федерацијата.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание