25 Февруари, 2024
0.0256

Ученици уште не ја добиле антикризната помош

Објавено во: Економија 10 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Многу основци и средношколци се уште ја немаат добиено помошта од Министерството за образование во износ од 1.200 и 1.800 денари, за која документацијата е доставена на крајот на 2023 година. И покрај тоа што не се работи за висока сума на помош , родителите и децата рекоа дека истото е добредојдено за покривање на дел од училишните трошоци. Од Министерството за образование за Алсат ТВ велат дека не станува збор за задоцнето плаќање, туку тоа се прави етапно, во зависност од приемот на податоците од училиштата.

„Од 2080 ученици, досега се пријавиле 1520 ученици, што е многу голема бројка за нашето училиште. Сега го имаме третиот рок, за оние кои порано не ги поднеле документите. Во вториот рок имавме пет студенти. Во овој термин родителите дојдоа да прашаат какви документи им требаат. Досега се заинтересирани десет родители, можеби ќе има поголем број и чекаме да ги пополнат документите и да ги пријават“, изјави Бесаре Хасани Сејдиу, директор на училиштето „26 Јули“.

Според Министерството за образование, околу 100.000 ученици ќе добијат парична помош од деветтиот пакет антикризни мерки. Од нив околу 70.000 се ученици од основно образование, додека 35.000 се средношколци. Антикризната помош ќе важи до јуни, кога завршува учебната година.Во овој пакет помош се вклучени само оние ученици чии родители имаат месечни примања до 50.000 денари.


Можеби ќе ве интересира

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

УАПСЕНИ СЕ ДЕСЕТ ЛИЦА: Германија разби група Балканци кои вработувале на „црно“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

НАРОДНИТЕ ОБВРЗНИЦИ И ДРЖАВНИТЕ ЗАПИСИ СТАНАА ПОПУЛАРНА СТОКА - еве зошто сѐ повеќе во нив вложуваат хрватските и европските граѓани

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

Транспортерите и превозниците со приоритет за нов пасош

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

На продажба ставени 10 отсто од акциите на централата ТЕ-ТО

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА - за нив плати околу 133 илјади евра

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

НИКОЈ НЕ ДАДЕ МИЛИОН ЕВРА, А НЕ ПОНУДИ НИ 600 ИЛЈАДИ - трета среќа за Топланата Север, еве на колку сега падна цената

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен

ЕСМ на „тенка линија“ со стратегијата за РЕК Битола: Ќе меша високоенергетски со слаб домашен јаглен