26 Февруари, 2024
0.0289

УКИНУВАЊЕТО НА ОРГАНИЗАЦИСКИТЕ ДИРЕКТОРИ ПО ИЗБОРИ: Еве што е направено за реорганизција на клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Укинувањето на организациските директорот и реорганизациајта на Кличничкиот центар „Мајка Тереза“ ќе остане да се спроведува по изборите во мај, објавија премиерот Димитар Ковачевски и министерот за здравство Фатмир Меџити. Во одговор на новинарско прашање Ковачевски посочи дека процесот е почнат одамна, но биле спречени да го завршат поради, како што рече, повеќето кризи и предизвици.

- Скоро четири години сме прво во ковид криза, енергетска криза, економска криза, меѓутоа првиот момент кога капацитетите на медицинскиот кадар и кога капацитетите на Министерството за здравство влегоа во понормални води, министерот веднаш поднесе информација што едногласно беше усвоена во Владата. Повторно спојување за да имаме еден клинички центар во којшто ќе се знае одговорноста, обврските и надлежностите, низ една хиерархија којашто ќе биде договорена низ процесот на имплементација на оваа информација и соодветните заклучоци коишто се донесени - рече Ковачевски, на новинарско прашање по промоцијата на нова апаратура во Македонската академија на науките и уметностите. 

Меџити рече дека останува посветен на ова прашања кое го смета за приоритет откако е поставен да го раководи ресорот здравство.

- Навистина безрезервна поддршка имаше премиерот кон мене како министер и кон сите членови на Влада. За ова главните борци бевме да го тераме до крај јас и премиерот и ова ќе биде реалност некаде до крај на мај или почеток на јуни. Нормално, течат сите процедури, треба да се спојат, 33 управни одбори, 33 медицински, 33 организациски директори. Веќе нема да дозволиме рековме од првиот ден здравството да биде во ваква состојба, сите наши планови се реализираат со конкретната динамика што ја имавме досега - рече Меџити.

На новинарско прашање што ако новиот состав на владата не го продолжи процесот премиерот Ковачевски кратко одговори дека ќе биде истата влада. 

Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Кога ќе наидете на „мирни води“ знајте дека е време за промени - интервју со Владимир, Филип и Димитар

Кога ќе наидете на „мирни води“ знајте дека е време за промени - интервју со Владимир, Филип и Димитар

САКАЛЕ ДА ПРОШВЕРЦУВААТ АПАРАТИ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА - голема заплена на Царинска управа

САКАЛЕ ДА ПРОШВЕРЦУВААТ АПАРАТИ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА - голема заплена на Царинска управа

ОЈО ФОРМИРАШЕ ПРЕДМЕТ ЗА ТРИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗДАВАЊЕТО НА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Коцевски ги соопшти деталите

ОЈО ФОРМИРАШЕ ПРЕДМЕТ ЗА ТРИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗДАВАЊЕТО НА ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ: Коцевски ги соопшти деталите

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

TРЕБА ДА ЗАМИНАТ ДА РАБОТАТ НА БРОД, А НЕМААТ НОВИ ПАСОШИ: Неизвесноста ги мачи младите

TРЕБА ДА ЗАМИНАТ ДА РАБОТАТ НА БРОД, А НЕМААТ НОВИ ПАСОШИ: Неизвесноста ги мачи младите

ЕВЕ КОГА ВООПШТО ДА НЕ СЕ ОБИДУВАТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА: Неколку часа ќе бидат затворени граничните премини

ЕВЕ КОГА ВООПШТО ДА НЕ СЕ ОБИДУВАТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА: Неколку часа ќе бидат затворени граничните премини

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ - на денешен ден се случи кобната авионска несреќа

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 20 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ - на денешен ден се случи кобната авионска несреќа

ВИРШЛИ, СОКЧИЊА ЗА ДЕЦА, СЛАДОЛЕДИ, ЃУМБИР ВО ПРАВ, ПУТЕР И МИНЕРАЛНА ВОДА СЕ ПРОДАВАЛЕ НЕБЕЗБЕДНИ: Еве што се повлекла АХВ од продажба

ВИРШЛИ, СОКЧИЊА ЗА ДЕЦА, СЛАДОЛЕДИ, ЃУМБИР ВО ПРАВ, ПУТЕР И МИНЕРАЛНА ВОДА СЕ ПРОДАВАЛЕ НЕБЕЗБЕДНИ: Еве што се повлекла АХВ од продажба

ЗАМИСЛЕТЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИИ ДА ЈА ПРИФАТАТ ПОЛИТИКАТА НА УЦЕНИ НА ДУИ И ПОСТОЈАНО ДА ИСПОРАЧУВААТ ЧИСТО ЕТНИЧКИ ПРЕДЛОЗИ: Не може така другари, вели Каракамишева

ЗАМИСЛЕТЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПАРТИИ ДА ЈА ПРИФАТАТ ПОЛИТИКАТА НА УЦЕНИ НА ДУИ И ПОСТОЈАНО ДА ИСПОРАЧУВААТ ЧИСТО ЕТНИЧКИ ПРЕДЛОЗИ: Не може така другари, вели Каракамишева