24 Април, 2019
0.0273

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

Објавено во: Македонија 16 Јануари, 2019

 Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани до владата ќе поднесе инцијатива со која ќе се побара воведување на седумчасовен работен ден.

Меѓутоа, УПОЗ ќе бара прогласување на 2-ри јануари и 2-ри мај за неработни денови.

Ова денеска го најави претседателот на УПОЗ Пецо Грујовски кој посочи дека е време Македонија да се приклучи на европските трендови и во новиот Закон за работни односи кој е во фаза на изработка да се утврди седумчасовен работен ден, односно 35-часовна работна недела.

– Со седумчасовното работно време ќе се врши подобра распределба на трудот. Со намалување на работното време за 10,2 проценти од секој работник, теоретски ќе доведе до потреба од ангажирање на дополнителен број работници. Од социјален аспект нашето барање го аргументираме со тоа што ќе се зголемат можностите за грижа кон семејството и рекреација, изјави Грујовски.

Од УПОЗ предлагаат 2-ри јануари повторно да биде прогласен за празник а традицијата на одбележување на меѓународниот ден на трудот, сметаат дека треба да продолжи и покрај 1-ви и 2-ри мај да биде прогласен за празник.

Можеби ќе ве интересира

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Законите кои ги врати Иванов повторно пред пратениците

Законите кои ги врати Иванов повторно пред пратениците

Комисијата за односи со верските заедници се чувствува наклеветена од Реџепи

Комисијата за односи со верските заедници се чувствува наклеветена од Реџепи

Температурите ќе растат: пресвртна временска прогноза не чека овие денови

Температурите ќе растат: пресвртна временска прогноза не чека овие денови

Две сценарија за Македонија: Или Албанците ќе им пресудат на изборите или ...

Две сценарија за Македонија: Или Албанците ќе им пресудат на изборите или ...

МВР немало за што да интервенира вчера во ИВЗ

МВР немало за што да интервенира вчера во ИВЗ

ФОКУС НА ДЕНОТ: 19-годишни затворски казни, билети за Папата, упад во ИВЗ

ФОКУС НА ДЕНОТ: 19-годишни затворски казни, билети за Папата, упад во ИВЗ

ИБЗ: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија

ИБЗ: Да се опаметат политичарите, да не завршат како тој што избега во Унгарија

Утре градоначалникот на Ѓорче Петров на тапет кај Антикорупциска

Утре градоначалникот на Ѓорче Петров на тапет кај Антикорупциска