25 Февруари, 2024
0.0254

УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАНТ СТАВИ КАТАНЦИ НА ВРАТИТЕ: Масовно отпуштаат работници

Објавено во: Свет 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Германскиот производител на чевли „Дајхман“ ќе затвори два бренда и ќе затвори 28 продавници ширум земјата, објавуваат медиумите. 

Според локалните медиуми, Deichman има намера да ги затвори брендовите Onigo и MyShoes и да ги затвори продавниците кои продаваат чевли од тие две марки. Одлуката влијае на стотици работни места.

Како што е нагласено „Ониго“, бренд на обувки дел од синџирот „Дајхман“, кој првенствено е наменет за помладите клиенти, заминува во историјата. 

Но, „Дејхман“ се разделува и со друг бренд. Станува збор за продавниците „MyShoes“, кои бројот вкупно 61 продавница низ Германија и 29 во Австрија. 

Според портпаролот на „Deichman“, брендот ќе биде затворен најдоцна до 31 декември 2024 година. Воедно донесена е и одлуката за отпуштање на 750 вработени, за кои се бара и општествено прифатливо решение. 

Deichmann е семејна компанија основана во 1913 година во Есен, каде и денес се наоѓа седиштето на компанијата. Тој е еден од најголемите германски и европски трговски синџири за производство и продажба на обувки. Компанијата работи во повеќе од 20 земји и има неколку продавници во Србија. 

Работата на брендот Ониго со 28 продавници низ Германија ќе престане најдоцна до 31 август 2024 година, оставајќи 280 работници без работа.

Информацијата ја потврди портпаролот на компанијата, пишува магазинот Феникс.

- Дајхман се стреми да понуди фер и општествено прифатливо решение за сите вработени - рече портпаролот и додаде дека обврска на компанијата е да престане со бизнис моделите кои носат загуби.

Инаку, Ониго е бренд на обувки и моден асортиман на Deichman, кој првенствено е наменет за помладите клиенти.

Компанијата работи во повеќе од 20 земји и има неколку продавници и во соседна Србија.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените