23 Мај, 2024
0.0274

УШТЕ ЕДЕН ПОЗНАТ БЕЛГРАДСКИ ХОТЕЛ ОДИ НА ПРОДАЖБА: Отворен пред повеќе од 100 години

Објавено во: Балкан 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Познатиот белградски хотел Унион повторно се продава по објавена цена од речиси 300 милиони динари. Проценетата вредност на имотот е 594.005.711, а вклучува хотел со површина од речиси 3.000 квадратни метри, опрема, уметнички дела, материјали и побарувања. Продажбата е закажана за 14 јуни, а според ѕидот на компанијата, нивната сметка е блокирана повеќе од 1.000 дена.

Во јуни минатата година Агенцијата за лиценцирање на стечајните управници како стечаен управник на стечајната фирма Хотел Унион доо објави покана за проценка на вредноста на имотот на стечајниот должник и проценка на вредноста на стечајниот должник како правно лице чиј имот има различни права.

За потсетување, познатиот белградски хотел Хотел Унион, на Косовска 11, првпат беше отворен во 1922 година, а последен пат беше целосно реновиран во 2019 година.

Тој беше целосно затворен за гости речиси една година од 2018 до 2019 година, а потоа претрпе целосна трансформација, но не траеше долго и многу брзо повторно беше заклучен.

Тогаш хотелот беше категоризиран со три ѕвезди, а на крајот на 2019 година беше отворен ресторан кој требаше да му го врати стариот сјај.

На претходниот тендер во 2002 година, во купувањето на хотелот Унион учествуваа 10 учесници, а почетната цена беше 21 милион динари. Највисока понуда понудил белграѓанецот Милорад Мајкиќ, инаку сопственик на казиното „Александар“.

Тоа беше првиот хотел во Србија во процес на приватизација, а надлежните тогаш најавија дека почетната инвестиција за ревитализација на „Унион“ ќе биде меѓу милион и милион и пол евра.

Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

(ВИДЕО) СПАСЕНИ ДВЕ ЖЕНИ И ДЕТЕ ВО УЖИЦЕ: Нивниот автомобил беше потопен

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Некои земји за кои не очекувавме ќе ни „забијат нож во грб“

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

НЕВРЕМЕ ВО СРБИЈА: Жена загина откако дрво падна врз нејзиниот автомобил

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ЕРДОГАН ЈА НАРЕЧЕ ЕВРОВИЗИЈА СРАМНО НАТПРЕВАРУВАЊЕ - „Добро е што не одиме, таму не можете да сретнете нормална личност“

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте