22 Јуни, 2018
0.4058
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Уште Зврлевски да биде сменет па ќе „тргне“ со реформите

Објавено во: Анализа 28 Јули, 2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски наместо да биде разрешен во брза и ефикасна собраниска процедура својот мандат продолжи да го извршува речиси цел месец повеќе. Денес треба да продолжи собраниската седница на која ќе се дебатира неговото разрешување но, можни се нови и дополнителни одложувања доколку пратениците на опозицијата се решат на бескрајни реплики и контра реплики. 

Токму останувањето на Зврлевски на чело на Јавното обвинителство на Република Македонија се смета за голем застој и на отпочнувањето на реформите во правосудството бидејќи за сегашната власт тој е еден од главните виновници за партиски влијанија и непостоење на правдата.

- Реформите во судството не можат воопшто да почнат ако Марко Зврлевски бесконечно и безобразно им пркоси на државата и општеството, изјави вчера премиерот Зоран Заев. 

Новата власт секако, на располагање има многу повеќе инструменти на располагање доколку сака вистински реформи во правосудството и не може целиот процес на „враќање“ на правдата да зависи само од еден човек, без оглед дали тој навистина работи целосно под партиски команди или не. 

Очигледно е и дека Владата полека се откажува од идејата за генерален реизбор на судиите за што нема да добие поддршка од меѓународната заедница, а досега не достави ниту јасен план како ќе ја постигне посакуваната независност на судиите и јавните обвинители. Чекаме Зврлевски да биде сменет за што можеби ќе бидат потребни неколку денови, па да се избере нов јавен обвинител, па да се донесат негови заменици и итн...Уште колку до вистинските реформи во правосудството останува да видиме.

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !