21 Септември, 2019
0.0176

УТРИНСКИ ФОКУС: Како ТТК Банка се бори со конкуренцијата? - Како Штериев ќе развива start up – и!

Објавено во: Економија 10 Јуни, 2019

Понеделнички вести во фокусот на Фактор...

*

Како ТТК Банка се бори за местото под сонцето?

Една од најмалите домашни деловни банки имаше солиден прв квартал. Во услови на остра конкуренција од малите и од средните банки таа успеа да го одржи пазарното учество, да го зголеми кредитирањето, кварталот го помина со нула загуба за оштетување нефинансиски средства, а ги намали и резервациите, покажуваат официјалните податоци на банката за првиот квартал годинава.

*Штериев ја „разви“ Берзата, сега ќе развива start up – и!

Ако ние можевме, 11 години да го трпиме  Груевски и бизнисмените да му аплаудираат кога тој ги „тепаше“, зошто би реагирале на работата  на организаторт  на пазарот на хартии од вредност дури и каде понудата на инструменти за тргување и висината на прометот не ретко е  под просечно успешен ден на Бит пазар.

И сега „перверзијата “ да биде поголема, Штериев наместо да бара чаре за ваквата јалова сосотојба , и да понуди лепеза на решенија, тој се зафати да развива start up – и, или како што би објаснил,  се работи за обид да отвориме друг фолдер во делот на инвестициската култура во Македонија.

*Колку граѓани во Македонија се хранат во народни кујни?

Во моментот низ цела држава функционираат вкупно 50 народни кујни, а нивните услуги секојдневно ги користат околу 3.000 лица, велат од Министерството за труд и социјална политика.

Филипов: Мала веројатност Меркел да даде зелено светло пред есен за Македонија

. За очекувањата од заплетканите конци во Европа анализираме со амбасадорот Ѓорги Филипов кој беше прв дипломат токму во Берлин и е добар познавач на состојбите.

Можеби ќе ве интересира

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра