10 Јули, 2020
0.0404

УТРИНСКИ ФОКУС: Заев во Солун, буџетот скроен

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ...

Заев денеска кај Мицотакис во Солун

Премиерот денеска попладне ќе биде во посета на соседна Грција. Таму ќе учествува Самитот во Солун, кој се одржува под покровителство на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

*

ЌЕ ИМА ПАРИ ЗА СОЦИЈАЛЦИТЕ - во Буџетот за социјални трансфери ќе одат 1,9 милијарди евра

Според податоците до кои дојде Фактор, идната година државата планира да издвои за социјални трансфери дури 1,89 милијарди евра, што е повеќе од годинава за 116 милиони евра. Тука влегуваат големиот број зголемени издадоци за социјала кои власта ги стартуваше годинава, а планира да ги продолжи и следната година.

*

СЕ ПОВЕЌЕ СТАРИ РАБОТНИЦИ: Германија и две други земји се во „критична состојба“

Ширум Европа се зголемува бројот на возрасни работници, покажуваат статистиките на Евростат.

*

МАРКЕТИТЕ ШИРОКО ГИ ОТВОРИЈА ВРАТИТЕ - се бара работник повеќе

„Барате ли работа? Ние ви нудиме редовни месечни примања, бонуси за успешно работење, обуки за напредок во работата, пријатна работна атмосфера, како и работа во две смени, од 40 часа неделно“.

Вакви огласи можат да се сретнат од речиси сите поголеми трговски синџири низ државава, објавени или на плакати на самите нивни објекти, или дури и во флаерите што ги дистрибуираат до потрошувачите.


Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

Притвор за Владимир Панчевски

Притвор за Владимир Панчевски

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата