20 Јули, 2024
0.0252

ВАКА НАЈУСПЕШНИТЕ БИЗНИСМЕНИ ГИ ПРОНАОЃААТ И ГИ „ХАЈРУВААТ“ ВРВНИТЕ ИГРАЧИ - напишана е обемна студија како може да ги придобиете

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

(„Хајрува“, „хајрувам“ и слично е нов англицизам кој е популарен овие денови на социјалните мрежи, особено на Linkedin. Потекнува од зборот „вработи“ - што значи да се вработи)

Најуспешните бизнисмени знаат дека „топ играч“ во компанија вреди злато. Тој може да го промени целиот бизнис. Секој што раководи со големи компании ќе го потврди ова. Истото ќе ви го докаже и интересна и корисна студија објавена од Џеф Смарт која испитува над 300 извршни директори и повеќе од 20 милијардери.

Врвен играч

Врвниот 'играч', играчот на 'првата лига' според мислењето на сите проверени и успешни е тој човек кој има барем 90 отсто шанси да постигне резултати што можат да ги постигнат само 10 отсто од најдобрите кандидати.

„Тоа е голема вистина“, пишува Џеф Смарт од лично искуство и искуство со работа со компании.

„Треба да знаете дека 20 отсто од вашите вработени ќе постигнат 80 отсто од вкупните резултати што се постигнати. Најдобрите играчи добиваат одлични оценки, затвораат повеќе зделки и наплатуваат повеќе. Тие веруваат во производот и компанијата“, продолжува Smart.

Времињата на кои сме сведоци и оние што допрва доаѓаат за врвен бизнис бараат врвни луѓе. Google, Amazon, апликациите и мрежите напредуваат со незапирливо темпо. „Ако не следите, не се движите брзо, порано или подоцна ќе завршите“, е уште една дијагноза и предупредување од Smart.

Како да ги најдете најдобрите и да ги вработите?

Вработувањето на погрешна личност е премногу скапо. Дури и студиите покажаа дека еден вработен вреди шест до девет негови месечни заработки. Пресметајте сами колку ве чини кога ќе ве остави еден вработен - една плата, па по девет.

„Пред сè, треба да разберете каков совршен вработен ви треба, тој врвен играч. Не вработувајте пред да знаете што барате:

Каков човек треба да биде, кои се неговите интереси (ова е корисно за формулацијата на рекламите)

Што го мотивира? (забележете дека некои сакаат да одат надвор од градот повремено или ќе бараат платено слободно време)

И што е најважно, разјаснете сами што е тоа што всушност го прави бараниот врвен „врв“ Кој е совршениот маж за вас?

„Добар дел од мојата кариера бев убеден дека нема доволно врвни луѓе за таа работа. И тогаш низ разговорите за оваа книга ја сфатив мојата грешка - за да добиеш врвен човек, треба да го регрутираш, да излезеш на терен и да го бараш. „Да се ​​најде најдоброто не значи да се објави конкурс, да се постави оглас и да се чека“, советува Smart.

Најдобар пример на Смарт е формирањето фудбалски тим. Тим не се прави од играчите само што се појавуваат на теренот. Мора да го барате секој поединечно, да се „движите“ низ пазарот со јасна идеја за тоа каков играч ви треба. Мора да ги доведете играчите да играат.

„Еден од најдобрите начини да го добиете најдобриот вработен што ви треба е да побарате препораки од клиентите. Или, уште подобро, побарајте го најдоброто од вашиот тим“, препорачува Смарт во својата книга.

Најуспешните бизнисмени знаат…

Она што Смарт го издвоил во својата книга и истражување како најважно, а се однесува на „првата лига“ на вработени:

Врвните изведувачи сакаат да работат со врвни колеги и тоа значително ги мотивира. И Стив Џобс го следеше ова правило и се обиде да направи такви врски во своите тимови.

За да го добиете најдоброто, замолете ги вашите најдобри вработени да бидат еден вид „скаут“. Нека ви препорачаат ако познаваат некого и тоа со паричен надомест. „Не е тајна дека ваквите препораки се плаќаат во големите компании“, пишува Smart.

Поминете малку време со кандидатот надвор од работа.

„Тестот на пивото“ е вистинска работа“, вели авторот. Запрашајте се дали би пиеле пиво со него, дали уживате во неговото друштво? Во крајна линија е да се извади кандидатот, потенцијалниот врвен изведувач, надвор од околината на интервјуто за да се смири.

Последно, но не и најмалку важно, она за што пишува Смарт е дека мора „постојано да вработувате“. „Тоа е процес кој не смее да запре. Не можете да вработувате само кога ви треба некој“.

Можеби највредното нешто што Смарт го забележа од испитувањето на најуспешните бизнисмени е тоа што секој од нив не ја симнува својата извидничка капа. Без разлика дали се на ручек во ресторан, на натпревар или на одмор - тие секогаш ги имаат вклучени своите детектори за луѓето околу нив, потенцијални врвни играчи во нивниот тим.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница