05 Јуни, 2023
0.0252

ВЕЌЕ НЕ БАРААТ ЕВТИНА РАБОТНА СИЛА ВО ГЕРМАНИЈА: Промена и на условите за работниците од Балканот

Објавено во: Економија 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

На Германија и недостасува квалификувана работна сила, поради што планот е да се доселат дури 400.000 работници од странство.

Во Германија има два милиони слободни работни места. Владата сака да привлече квалификувани луѓе од странство, па затоа претстави нов закон за имиграција на квалификувана работна сила.

На Германија и недостасува професионална работна сила во областа на грижата, информатичката технологија, но и добри занаетчии и логистичари. Според Федералната агенција за вработување, 400.000 специјалисти мора да се преселат во Германија годишно и мора да останат таму за да го одржат пазарот на трудот стабилен. А во 2021 година ги имало само 40.000. Кога т.н бејби бумовите родени во 1960-тите се пензионираат, проблемот ќе се интензивира.

Со цел да се овозможи пресврт, германската влада си постави за цел да создаде „најсовремен систем за имиграција во Европа“ - како што го формулираше министерот за труд, Хубертус Хајл, минатиот ноември.

„Многу земји се натпреваруваат со нас за паметни глави и вредни раце. Германскиот просперитет е обезбеден со добивање на соодветна работна сила“, рече Хајл.

Владата сега го одобри нацртот на новиот закон за имиграција на експерти. Тоа е дел од реформите кои пред три години ги иницираше претходната демохристијанско-социјалдемократска влада.

Што беше заклучено?

Предлог-законот треба да отвори можности за експерти од земји кои не се членки на Европската унија да живеат и работат во Германија. Во иднина треба да има три начини за доаѓање во Германија: признавање на квалификации и дипломи, како што беше можно досега, потоа дозвола за стручни лица со работно искуство, како и за лица со потенцијал, но без потпишан договор за вработување.

Планирано е повеќе луѓе да добијат таканаречена „сина карта“ на Европската унија, бидејќи е намалена потребната заработка.Оваа „сина карта“ во Германија важи десет години.

Лицата со високо образование можат да пристигнат во Германија без познавање на јазикот и без вообичаената институционална проверка дали веќе има кандидати од Германија или од Европската унија за работата за која се заинтересирани. За да се исклучи нелојалната конкуренција, овие експерти мора да имаат приход над одредено ниво.

Сега долната граница е спуштена. Досега странец на договор за вработување морал да има минимална годишна плата од 58.400 евра, додека кај дефицитарните занимања била помала: 45.552 евра. Специјалистите за информатичка технологија можат да добијат „сина карта“ и без високо образование, доколку имаат работно искуство на академско ниво.

Правила за Западен Балкан

Дополнително, предлог-законот дозволува и промена на гранка, па иселениците ќе можат да вршат секаква професионална работа. На пример, автомеханичар ќе може да најде работа како логистика.

Дополнително правило важи за луѓето од балканските земји. Претходната регулатива за тие земји важеше до 2023 година. Годишната квота за шесте земји сега е 50.000 и со тоа е двојно зголемена.

Дополнително, предлог-законот предвидува помалку пречки при признавањето на странските квалификации и дипломи. Досега, процесот на препознавање траеше многу долго. Според новите правила, луѓето повеќе нема да мора да аплицираат за признавање на нивните дипломи во Германија, доколку имаат најмалку две години работно искуство и ако нивната квалификација е признаена во земјата од која доаѓаат.

„Таа промена ќе значи помала бирократија, а со тоа и пократка процедура“, рече Фезер во Берлин.

Тоа правило, сепак, важи само за професионалната работна сила која има приход над одредена граница. Но, ново правило важи и за оние кои се под таа граница: тие ќе имаат партнерски однос со работодавачот во процесот на признавање на квалификациите. На тој начин тие ќе можат да дојдат во Германија и да започнат со работа додека нивниот доказ за квалификации е во процес на проверка.

Според предлог-законот, ќе се воведе таканаречената „шанса карта“ која се заснова на систем на бодување. Луѓето можат да доаѓаат во Германија една година за да бараат работа. Предуслов е стручно или високо образование од странство.

Критериумите за добивање на таа картичка ќе бидат познавање на германски и/или англиски јазик, возраст, работно искуство, поврзаност со Германија и потенцијалот на женскиот партнер и партнерот кој емигрира со носителот на картичката. Дополнително, луѓето кои ја поседуваат оваа картичка ќе можат да работат 20 часа неделно надвор од професијата додека бараат работа во професијата. И пробната работа е дозволена.

„Ќе ја направиме Германија поатрактивна за паметните умови од целиот свет. Активно ќе ја рекламираме Германија како земја имигранти низ целиот свет“, заклучи Фезер на прес-конференцијата во Берлин.

Критики и желби

Опозицијата го критикуваше предлог-законот. „Имиграцијата во критичните гранки и експлоататорските односи мора одлучно да се спротивстават наместо да се зголемуваат“, вели Сузане Фершл, експерт за пазарот на труд на левицата.

Заменик-шефот на парламентарната група на конзервативните демохристијани, Херман Грехе, го критикува владиниот предлог-закон, бидејќи тој „воопшто не придонесува ефективно“ да дојдат поквалификувани луѓе во Германија.

Според него, не се важни новите правила, туку подобрата практика.

„Ако илјадници квалификувани луѓе кои сакаат да дојдат во Германија чекаат со месеци за виза или признавање на нивните квалификации, конечно ни требаат повеќе вработени во нашите претставништва во странство, а не нови правила за бодување“, вели Грехе.

Герд Ландсберг од Сојузот на општини и градови за весникот „Рајнише пост“ изјави: „Ако специјалист по информатика од Пакистан или Индија треба да чека со месеци додека не добие термин за виза во конзулатот, тој на крајот ќе избере друга земја за преселба во Затоа, Ландсберг повикува на побрзи, дигитализирани процедури за визи, бидејќи сите индустриски развиени земји сакаат да ја привлечат најдобрата квалификувана работна сила, пишува „Мондо.рс“.

Претседателот на Централниот сојуз на германските занаетчии (ЗДХ), Јорг Дитрих, предупредува дека и најдобриот закон е безвреден без спроведување. Тој смета дека постапката за доселување на квалификувана работна сила мора радикално да се поедностави со намалување на бирократските пречки и забрзување на управната постапка.

Германската агенција за вработување укажува дека на земјата и недостасува доследна дигитализација. Речиси половина од официјалните писма од институциите одговорни за надворешни работи сè уште пристигнуваат во форма на писмо или факс, вели Ванеса Ахуја, директорка за надворешни работи на Агенцијата. Тој додава дека би било пожелно сè да „одат 100% дигитално“. Според експертите од други земји, токму тоа и недостига на Германија.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините