18 Април, 2024
0.0315

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГИ САНКЦИОНИРАШЕ ШЕФОВИТЕ НА ЗАТВОРИТЕ КАДЕ ПОЧИНА НАВАЛНИ: Шест лица добиваат забрана за влез

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На 21 февруари, Британија воведе санкции за шест лица кои беа одговорни за арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер Алексеј Навални.

На санкционираните лица, вклучително и началникот и петте заменици началници на казнената колонија, ќе им биде забранет влезот во Велика Британија, а нивниот имот ќе биде замрзнат, изјави британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

„Јасно е дека руските власти го сфатија Навални како закана и постојано се обидуваа да го замолчат“, рече Камерон во изјавата.

Камерон рече и дека Британија ќе бара одговорност од оние кои се одговорни за „бруталниот третман“ на Навални.

Навални беше еден од водечките критичари на рускиот претседател Владимир Путин и е зад решетки од 2021 година.

Специјалниот известувач на Обединетите нации за човекови права во Русија, Маријана Кацарова, ја повика Москва да спроведе независна истрага за смртта на Навални, тврдејќи дека Навални бил држен во многу лоши услови во затвор и дека не му била пружена потребната медицинска нега.

Европската унија објави дека го поканила рускиот вршител на должноста на интервју во Брисел во врска со смртта во затвор на опозицискиот лидер Навални.

САД најавија дека ќе објават нови санкции против Русија поради смртта на Навални.

Од друга страна, Путин на 20 февруари унапреди висок функционер на затворот во кој загина Навални.

Заменик-шефот на затворската служба ФСИН, Валери Бојаринев, беше унапреден во генерал-полковник на Министерството за внатрешни работи, а Кремљ објави дека унапредувањето не е поврзано со смртта на Навални, пренесува РСЕ.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

(ВИДЕО) КАТАСТРОФАЛНИ ПОПЛАВИ ВО РУСИЈА: Поплавени се 18.000 куќи

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКИ: Уапсен е полски државјанин

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Две девојчиња повредени со нож во близина на училиште

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НАЈДОБРА НОВИНАРСКА ФОТОГРАФИЈА: Палестинка плаче и го гушка мртвото тело на нејзината 5-годишна внука во Појасот Газа

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

ДАЛИ СО „СЕЕЊЕТО“ ОБЛАЦИ, ДУБАИ САМИОТ СЕ ПОТОПИ?: Користат техники за создавање облаци, еве што велат анализите

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

НАЈВИСОК СТЕПЕН НА ТРЕВОГА: Алармантно во Индонезија, по ерупцијата на вулканот евакуирани 1.500 луѓе, се стравува од цунами

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

РУСКИ ШПИОНИ ПЛАНИРАЛЕ НАПАДИ НА ВОЕНИ ОБЈЕКТИ ВО ГЕРМАНИЈА! Ја шпионирале американската база каде се обучуваат украински војници

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените

ЗА 100 ИНВЕСТИРАНИ МНОГУ БРЗО ДОБИВАТЕ 10.000 евра: Криптовалутите станаа најбезбедна инвестиција, а пазарот покажува раст на цените