16 Јуни, 2019
0.0186

(ВИДЕО ФАКТОР24) Блерим Река: Македонците имаат суфицит на етнички национализам а дефицит на државен патриотизам

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2017

Контурите на идната влада се поставени. Мандатарот Зоран Заев до крајот на неделава, најверојатно и официјално ќе ги промовира идните министри. Се очекува во текот на идната седница, спикерот Џафери да закаже седница на која ќе се избере новата влада. 

Досегашниот премиер Никола Груевски како да не може да се помири со фактот дека повеќе не е дел од извршината власт, па бара од техничките министри во владата на Димитриев да му реферираат за досегашните проекти. 

Специјалното јавно обвинителство во меѓувреме отвори три нови предмети од кои во два првоосомничен е лидерот на ВМРО ДПМНЕ.

Катица Јанева побара замрзнување на имотот на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ.

Во синоќешната емисија на ФАКТОР24 гостуваа екс пратеникот и висок функционер на ВМРО ДПМНЕ, иден амбасадор на Македонија во ЕУ Александар Николовски, екс македонскиот амбасадор во ЕУ Блерим Река и поранешниот специјален владин претставник во ЕУ Дејан Ѓоршоски.

„За жал СЈО е фокусирано само на една политичка партија, на ВМРО ДПМНЕ, одреден број на луѓе, кои се во раководството и тоа е еден впечаток кој што не може да се избегне. Она што можам да го кажам во однос на ВМРО ДПМНЕ е дека партијата работи согласно македонските закони и се финансира на ист начин како што се финансираат сите политички партии во Македонија. 

СДСМ го напаѓа ВМРО ДПМНЕ употребувајќи го Специјалното јавно обвинителство. Никола Груевски има мандат и е избран на конгрес и во овој момент не гледам ниту една причина зошто би се случила промена на претседателското место. Груевски и во наредниот период ќе остане лидер на ВМРО ДПМНЕ“-ова се дел од поентите изјавени од екс пратеникот и висок функционер на ВМРО ДПМНЕ, иден амбасадор на Македонија во ЕУ Александар Николовски кои можевте да ги слушнете во синоќешната емисија на Фактор.24 .

Екс македонскиот амбасадор во ЕУ Блерим Река вели дека двегодишната политичка криза е битка меѓу брзите избори и спората правда. 

„Пржинскиот договор и препораките од Прибе за жал морам да констатирам од досегашната власт беа третирани како мени „а ла кард“ од кое тие го извлекуваа она што им одговараше но не и тоа што требаше да го спроведат и затоа тие се концентрираа на што побрзи избори и да се формира влада за да се одложи функционирањето на специјалното јавно обвинителство“.

„Проблемот кај Македонците е што имаат суфицит на етнички национализам а со жалење констатирам дефицит на државен патриотизам. Се плашам дека од преголема љубов кон нацијата можат да ја изгубат државата“, вели Блерим.

На 27 април тој вели дека Македонија имала два народи, наислниот народ кој удираше врз избраниот народ кој крвавеше.

Река смета дека е крајно време Македонија да го смени целиот ментален склоп и  да формира општество во кое сите ќе бидат рамноправни.

Целата емисија може да ја погледнете во видеото:


Фактор24 е економско-политички магазин во изработка на порталот Фактор.мк

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пописот ги скара партиите, странски медиуми навестуваат кога Македонија ќе добие датум

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пописот ги скара партиите, странски медиуми навестуваат кога Македонија ќе добие датум

Груевски: Во животот напамет не ми паднало да влегувам во багажник

Груевски: Во животот напамет не ми паднало да влегувам во багажник

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Ердоган доаѓа во Охрид за отварањето на Алипашината џамија

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Tимоние: Mесеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин

Tимоние: Mесеците кои претстојат треба да се искористат на најдобар начин

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

Градот направи штети во Крива Паланка

Градот направи штети во Крива Паланка

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

Мицотакис ќе има двојно повеќе пратеници од Ципрас - што ова ќе значи за Македонија?

ПРОТОТЕМА: Северна Македонија ја коригира својата официјална туристичка кампања

ПРОТОТЕМА: Северна Македонија ја коригира својата официјална туристичка кампања