29 Мај, 2024
0.0292

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ НА РУСКА ТЕРИТОРИЈА: Шест повредени, групата сака да стави крај на диктатурата на Путин

Објавено во: Свет 22 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Шест лица се повредени во инцидентот во Белгород, вели гувернерот на рускиот пограничен град Вјачеслав Гладков.

Рече дека имало прекуграничен напад од украинска „диверзантска и извидничка група“.

Оштетени се најмалку три куќи и една локална административна зграда. Висок помошник на претседателот на Украина, Михајло Подољак рече дека Киев нема „никаква врска со настаните во регионот“. 

„Украина со интерес ги следи настаните во Белгородската област во Русија и ја проучува ситуацијата, но нема никаква врска со тоа“, вели Подољак.

Две групи кои себеси се нарекуваат „Руски волонтерски корпус“ и „Легија на слободата на Русија“ велат дека стојат зад нападите. Тие се борат против режимот на рускиот претседател Владимир Путин. 

„Дојде време да се стави крај на диктатурата во Кремљ! Бидете храбри и не плашете се затоа што се враќаме дома! Русија ќе биде слободна!“, изјавија откако го критикуваа режимот на Путин.

Медиумите објавуаат дека по гранатирањето на селото Глотово, маж и жена со експлозивни рани биле пренесени во регионалната болница. Жената е на интензивна нега во тешка состојба. Информираат и дека во Грејворон има уште три жртви – двајца мажи и една жена со рани од шрапнели и дека тие се во болница со мали повреди и дека  во селото Замостје една граната погодила училиште,

Антон Герашченко, советник на украинското Министерство за внатрешни работи, објави видео што наводно е направено денеска во Белгород. Колони возила бегаат од  градот. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?