21 Април, 2018
0.1378

(ВИДЕО) КУПИЛ ЦЕЛО СЕЛО: Платил 140.000 евра и на крај зажалил

Објавено во: Финансии 12 Февруари, 2018

Селото Алвин во Германија беше ставено на аукција, а човекот кој го купил за 140.000 евра зажалил за својата одлука. 

Тој во декември го купил ова мало село со 12 куќи, неколку шупи и гаражи. 

Но, локалните медиуми пишуваат дека купувачот сака да се повлече со образложение дека не бил „законски способен“ кога ја доставил понудата по телефон. 

Андреас Клаус, градоначалникот на општината каде припаѓа селото вели дека оваа одлука на купувачот е разбирлива. 

Селото било во лоша состојба, а по невремето ситуацијата дополнително се влошила. 

Додека правно не се реши проблемот, селото останува во рацете на купувачот од 2001 година кој за мала сума го купил од својот брат. 

Во околните куќи живеат 15 луѓе, генерално пензионери. Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници