20 Март, 2023
0.0228

(ВИДЕО) Курти: Не дојдов на разговори за разговори, туку за разговори за договор

Објавено во: Балкан 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Пред средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во Охрид, косовскиот премиер Албин Курти изјави дека е оптимист и дека се надева на договор. 

Вели дека ќе направи што е потребно во интерес на народот. 

Тука сум за принципиелен, отворен, сериозен дијалог кој треба да резултира со договор… Не дојдов на разговори за разговори, туку за разговори за договор“, вели Курти.

Курти и Вучиќ денеска имаат средба со европските политичари Жозеп Борел и Мирослав Лајчак за да ги нормализираат односите на релација Белград - Приштина. 

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски рече дека сакаат модерен и мирен Балкан и дека со соседите сака да бидеме дел од ЕУ.

Kури се сретна со претседателот на ДУИ, Али Ахмети и со македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи. 

Вучиќ кажа дека денеска нема да потпишува ништо. Србија инсистира да се формира Заедница на српски општини на Косово. Курти пак кажа претходно дека за ова разгледуваат различни модели. 

foto printskrin


Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора