17 Јули, 2019
0.0177

(ВИДЕО) НЕ НИ СОНУВАЛ КАДЕ ЖИВОТОТ ЌЕ ГО ОДНЕСЕ: Овој човек одгледува јојоба

Објавено во: Агробизнис 12 Февруари, 2019

Горан Мекиќ од Белград во 1993 година се иселил во Израел. 

Тој не ни сонувал дека животот ќе го однесе во Израел, ниту дека ќе се занимава со земјоделство. 

Овој човек се смее и вели дека додека бил во Белград, не ни знаел како изгледа комбајн. 

Тој живее на југозападот од земјата, на 4.5 км од Појасот Газа, пишува Agroklub.

Јојобата се користи во козметичката и фармацевтската индустрија, а има и многу лековити својства. 

Маслото од јојоба има широка примена. Се користи за креми, парфеми, сапуни. 

Мекиќ вели дека јојобата расте како дрво во висина до 2 метри, а плодот кој личи на маслинка, има 50% масло. 

„Билката не бара многу вложувања и наводнувања што е за производство во нашите агроеколошки услови многу важно“, вели тој. 

Израел е водечка земја за производство на јојоба денес во светот. 

Јојобата успева и во сушни делови каде и по 6 месеци нема дожд. 

Сепак, Мекиќ вели дека ако се наводнува билката, тогаш има подобри шанси за побогат род. 

Плодовите паѓаат при крајот на летото, а се собираат со помош на машина. 


Можеби ќе ве интересира

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците

МЗШВ: Во полн ек е жетвата на пченицата, годинава се очекува за 4 отсто поголемо производство од 2017 година

МЗШВ: Во полн ек е жетвата на пченицата, годинава се очекува за 4 отсто поголемо производство од 2017 година

Позната фирмата која ќе ги снабдува земјоделците со зелена нафта

Позната фирмата која ќе ги снабдува земјоделците со зелена нафта

Жетвата на пченицата започна: По која цена се откупува

Жетвата на пченицата започна: По која цена се откупува

Одбран операторот кој ќе обезбеди „зелена нафта“, се чекаат платежните картички

Одбран операторот кој ќе обезбеди „зелена нафта“, се чекаат платежните картички