20 Јуни, 2024
0.0249

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Невреме вчера ја зафати Србија, при што дождот уништи дел од патот во Нови Пазар. 

Репортерот на „Еуроњуз Србија“ од Нови Пазар јавува дека невремето синоќа буквално го парализирало градот, а најголемиот проблем бил во самиот центар. Улиците буквално личеле на реки.

Локалните жители објаснуваат дека ваква поплава не виделе 40 години.Трнавица се излеа и неколку домаќинства беа поплавени

Како што соопшти Штабот за вонредни состојби, нема повредени, но направена е голема материјална штета. Поплавени се и приградските населби на Нови Пазар бидејќи се излеале многу околни потоци.

Во моментов реките се вратија во коритата, но мештаните се загрижени затоа што за денеска се најавени нови врнежи.

Најобилни врнежи имаше во Мачва, Бачка, Срем и во населбата Златибор. Жена загина во Сомбор кога дрво паднало врз возилото што го управувала. Голем пожар избувна во дворот на зградата на ЕПС во Нови Сад, а дел од градот остана без струја. Градскиот штаб за вонредни состојби на градот Нови Пазар донесе одлука за прогласување вонредна состојба.

Невреме имаше и во Македонија. Во Липково има штети на земјоделските култури од градот. 


Можеби ќе ве интересира

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ВО ХРВАТСКА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА Е 1.323 ЕВРА - еве во која дејност се заработува близу 2.500 евра

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЕКСПЛОДИРА БОМБА ВО ЦЕТИЊЕ: едно лице загина, неколкумина се повредени во близина на Спортскиот центар!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

ЗА ВО ГРЦИЈА ВИ СЕ ПОТРЕБНИ „ДЕБЕЛИ“ ПАРИЧНИЦИ: За лежалка и чадор и до 15 евра!

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

(ВИДЕО) СЕ ЕВАКУИРААТ ДВЕ НАСЕЛБИ: Пожарот зафати предградие на Атина

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

ГРЧКИ МИНИСТЕР: Европа треба да биде отворена за децата од Газа

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

САХАРСКИ ПЕСОК ВО ХРВАТСКА: Еве како изгледаше

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ЦЕЛА ЕВРОПА „ГОРИ“: Турција руши рекорди, Грција имплементираше мерки, а Македонија во портокалова фаза

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Табла која содржи македонски јазик ќе биде поставена во Тирана