13 Декември, 2018
0.2431
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

(ВИДЕО) Ова мало место стана „економски ѕвер“

Објавено во: Финансии 13 Март, 2018

Во Шенжен во Кина некогаш живееле 30.000 луѓе, а денес има над 12 милиони жители. 

Денес ова е град со најголема економска моќ во Источна Азија. 

Во 1980 година ова место е прогласено за едно од пет специјални економски зони. Почнало местото да привлекува инвеститори, а имало и даночни олеснувања. 

Економијата подоцна експлодираше. Ова место е најпознато по производство на технолошки компоненти. Последните години привлекува многу дизајнери во времето кога сите компании сакаат да произведуваат брзо и евтино. Големо богатство е акумулирано во последните децении. 

Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени