23 Мај, 2019
0.0494

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Објавено во: Агробизнис, Балкан 14 Февруари, 2019

Ѓоко и Анкица од Далмација се вратиле во Србија, во околината на Панчево и купиле една коза да имаат млеко за себе, пишува српски Курир

Почнале со само една коза, а денес Добриќ имаат цело стадо, и произведуваат повеќе видови сирења. 

Купувачите доаѓаат кај нив по препорака, и тоа посебно по козји кашкавал. 

Нивните сирења се продадени во Швајцарија и Египет, но работата воопшто не е лесна. 


Можеби ќе ве интересира

МЗШВ: Oстануваме силно фокусирани на производството на домашна пченица

МЗШВ: Oстануваме силно фокусирани на производството на домашна пченица

СИНО ЗЛАТО: Ако вложите ќе заработите

СИНО ЗЛАТО: Ако вложите ќе заработите

Чешките маркети преплавени со македонска зелка

Чешките маркети преплавени со македонска зелка

Николовски: Го исполнуваме ветеното, ја воведовме мерката за субвенционирана нафта за земјоделската механизација

Николовски: Го исполнуваме ветеното, ја воведовме мерката за субвенционирана нафта за земјоделската механизација

Климатските промени ги сардисаа црешите

Климатските промени ги сардисаа црешите

Николовски: Заеднички со фармерите создаваме мерки за развој на млекопроизводството

Николовски: Заеднички со фармерите создаваме мерки за развој на млекопроизводството

КОЈ ЌЕ ГО ДОБИЕ ТЕНДЕРОТ: Земјоделците на чекор до „зелена нафта“

КОЈ ЌЕ ГО ДОБИЕ ТЕНДЕРОТ: Земјоделците на чекор до „зелена нафта“