05 Декември, 2021
0.0272

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2021

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како Србите се потсмеваат со косовските специјалци. 

Денеска бројот на Срби на граничниот премин Јариње се зголемил во однос на минатите денови, пишуваат медиумите.

Тензиите меѓу Србија и Косово се појавија откако Приштина одлучи да не пушта возила со српски таблички да влезат во Косово и бараат нивна замена со привремени. Во општините на северот на Косово со мнозинско српско население, досега беше можно да се вози со регистерски таблички со ознаките на косовски градови, но издадени од српското Министерство за внатрешни работи. Специјалниот претставник на Европската унија Мирослав Лајчак изрази загриженост за ситуацијата на северот на Косово. Тој потврди дека денеска за ситуацијата на северот на Косово ги известил амбасадорите на земјите членки на ЕУ.  


Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ХРВАТСКА ГРАДИ ДЕТСКА БОЛНИЦА ВРЕДНА ДВЕ МИЛИЈАРДИ КУНИ: Зданието од 100.000 метри квадратни, првите пациенти ќе ги прими во 2028 година

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ПЕТ ПАТИ ИМАЛА КЛИНИЧКА СМРТ, СЕГА ДОБИЛА И ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА: Тинејџерка од Белград е медицински феномен, не се предава

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ВО СЛОВЕНИЈА КОВИД НЕЗАПИРЛИВ: Пристигнуваат лекари од италијанската армија да помогнат

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ПОТОП ВО СПЛИТ, УЛИЦИТЕ ПОД ВОДА ОД ПОРОЈНИТЕ ДОЖДОВИ: Патиштата низ Далмација затворени за сообраќај

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ТЕНЗИЧНО ВО СРБИЈА: Искршен штаб на владеачката партија, за Брнабиќ ова е терор

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

ИНФЛАЦИЈА И КОЛАПС НА ЛИРАТА: Ердоган назначи нов министер за финансии, семејно му е близок

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

Малата Милица има ретка болест наречена ангелски образи: Со насмевка ги урива предрасудите

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

ОМИКРОН СТАСА И ВО ХРВАТСКА: Се испитува работник од Јужна Африка

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам