21 Септември, 2018
0.2935
    ALK 8001    -0.04%     CEVI 1000    0%     KMB 5174.05    0.15%     MPOL 314    0%     MPT 47001    -1.55%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     UNI 2331    0.03%

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера.

На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и намирници и кажувале молитви. Го правеле тоа за да му угодат на духот за кој веруваат дека престојува во пештерата и кој момчињата го налутиле па ги проголтал.

Имено, во близина на пештерата се наоѓа кип на млада жена облечена во традиционална туника, а во подножјето на нејзините нозе се наоѓаат посветени подароци за неа. Тоа е Џао Ме Нон, митска принцеза чиј дух, веруваат Тајланѓанците живее во пештерата во која беа заглавени момчињата.


Легендата вели дека некогаш одамна Џао Ма се заљубила во млад коњушар. Нивната љубов не била дозволена па заедно избегале а принцезата набрзо забременила. Бегајќи наишле на пештерата која им станала привремен дом. 

Едно утро , кога младиот коњушар отишол во потрага за храна, го пронашла стражата на таткото на принцезата и го убиле. Слушајќи ја кобната вест Џао Ма си го пробола стомакот со нож и искрварила во пештерата. Од тој момент, нејзиниот дух престојува во пештерата. Нејзината прелиена крв се претворила во вода, а нејзиното тело станало планина која ја опкружува пештерата и личи на заспиена жена.

Некои веруваат дека по вековниот сон заспиената принцеза се разбудила и ги заробила момчињата, па ги пуштила по бројните молитиви и дарувања.


Локалните жители сметаат дека принцезата сакала жовечка жртва и смртта на еден од спасувачите и ја добила. Тајланѓаните веруваат дека духот на принцезата сакал крв на војникот припадник на Фоките, како што тие некогаш го убиле нејзиниот сакан. Со неговата крв, смртта на младиот коњушар е одмаздена, а момчињата успешно се спасени.

Можеби ќе ве интересира

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

Три референдуми овој викенд во Швајцарија за прашања кои „не значат живот“

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија