18 Јули, 2018
0.3702
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера.

На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и намирници и кажувале молитви. Го правеле тоа за да му угодат на духот за кој веруваат дека престојува во пештерата и кој момчињата го налутиле па ги проголтал.

Имено, во близина на пештерата се наоѓа кип на млада жена облечена во традиционална туника, а во подножјето на нејзините нозе се наоѓаат посветени подароци за неа. Тоа е Џао Ме Нон, митска принцеза чиј дух, веруваат Тајланѓанците живее во пештерата во која беа заглавени момчињата.


Легендата вели дека некогаш одамна Џао Ма се заљубила во млад коњушар. Нивната љубов не била дозволена па заедно избегале а принцезата набрзо забременила. Бегајќи наишле на пештерата која им станала привремен дом. 

Едно утро , кога младиот коњушар отишол во потрага за храна, го пронашла стражата на таткото на принцезата и го убиле. Слушајќи ја кобната вест Џао Ма си го пробола стомакот со нож и искрварила во пештерата. Од тој момент, нејзиниот дух престојува во пештерата. Нејзината прелиена крв се претворила во вода, а нејзиното тело станало планина која ја опкружува пештерата и личи на заспиена жена.

Некои веруваат дека по вековниот сон заспиената принцеза се разбудила и ги заробила момчињата, па ги пуштила по бројните молитиви и дарувања.


Локалните жители сметаат дека принцезата сакала жовечка жртва и смртта на еден од спасувачите и ја добила. Тајланѓаните веруваат дека духот на принцезата сакал крв на војникот припадник на Фоките, како што тие некогаш го убиле нејзиниот сакан. Со неговата крв, смртта на младиот коњушар е одмаздена, а момчињата успешно се спасени.

Можеби ќе ве интересира

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава