29 Мај, 2024
0.0295

(ВИДЕО) ТРАМП ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ КОН АСАД: Жестоки воздушни удари на САД врз Сирија

Објавено во: Свет 07 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Од американските разорувачи во источниот Медитеран се исфрлени над десетици „tomahavk“ ракети на позициите на сириската војска, а операцијата ја наредил Доналд Трамп како одмазда за наводен напад со хемиско оружје на силите на Башар Асад во Идлиб, јавија агенциите.

Претставник на Белата куќа рекол дека се исфрлени 59 прецизно наводни ракети кои ја погодиле воздухопловната база Шајрат во Сирија. Други претставници претходно објавија дека се исфрлени 70 ракети.


Таа воздухопловна база, според претставникот на Белата куќа има врска со „програмата на хемиското оружје на сирискиот режим и директно е поврзана со ужасниот хемисики напад на 4 април“, пренесе АФП.

Нападот е извршен од американските воени бродови во источен Медитеран.

Трамп наредбата ја издал од Флорида, а со американскиот претседател во тоа време биле државниот секретар Рекс Тилерсон, како и неговиот советник за безбедност Х.Р.Макмастер.


Како пренесува СиЕнЕн, Трамп во текот на нападот бил на вечера со кинескиот претседател Си Џипин, а секретарот за одбрана Џејмс Матс цело време го информирал за операцијата во Сирија.

Трамп на новинарите им рекол дека е во интерес на САД да ја запрат употребата и ширењето на смртоносното хемиско оружје.

„Вечерва наредив воен напад на позициите во Сирија од кои е извршен напад со хемиско оружје. Нема спор околу тоа дали Сирија го користела забранетото оружје и ги прекршила обврските кои ги има под Конвенцијата за хемиско вооружување и ги игнорирала апелите на Советот за безбедност на ОН. Годината на обид да се промени однесувањето на Асад пропаднаа, и тоа многу драматично“, рекол Трамп.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?