28 Март, 2020
0.0266

(ВИДЕО) Украинци евакуирани од Вухан дома пречекани со камења

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2020


Украинските граѓани евакуирани од кинескиот град Вухан како резултат на појава на коронавирус пристигнале во градот Нови Санжариј, во регионот Полтава. Мештаните користеле камења за да ги погодат автобусите и да ги спречат да дојдат во медицинскиот центар на контрола.

Евакуираните украински државјани ќе бидат сместени во украинскиот медицински центар за национална гарда во Нови Санжариј.

Мештаните ги блокираа патиштата во знак на протест поради пристигнувањето на евакуираните украински граѓани од Вухан. Додека минувале автобуси со евакуирани Украинци од Вухан, полицијата ги туркала демонстрантите од патот кои пак се обидувале да го сопрат нивното транспортирање.

Во обид да ги спречат автобусите да стигнат до медицинскиот центар, собраните граѓани започнале со фрлање на камења преку полициските кордони кон возилата.

Седум автобуси успеале да стигнат до медицинскиот центар. Во нив имало 45 украински државјани и 27 странски државјани. Сите биле евакуирани од Кина со авион што слетал на аеродромот во Харков.

Евакуираните ќе бидат ставени во карантин четиринаесет дена.


Можеби ќе ве интересира

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Попушта ли Германија пред налетот на пандемијата?

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИСПОВЕД НА ШПАНСКИ ДОКТОР: Морам да ги исклучам од апарати сите над 65 години

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

(ВИДЕО) ИТАЛИЈАНЕЦ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕА КОРОНАВИРУСОТ: Ова искуство ми го смени животот

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот

ПАНДЕМИЈАТА НЕМА КРАЈ: Досега 490.000 заразени со коронавирусот