21 Октомври, 2021
0.1330

(ВИДЕО) ЗАСТРЕЛАНИОТ СРБИН Е НА ОПЕРАЦИЈА, НО НЕ Е ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ - ситуацијата на Косово ескалира, Вучиќ на итен состанок

Објавено во: Балкан 13 Октомври, 2021

Србинот, Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во утринскиот упад од специјалните единици на косовската полиција, во моментов е на операција во болницата во Косовска Митровица, дознава „Блиц“.

Има тешка прострелна рана, но според првичните информации, тој не е во животна опасност. 

Софронијевиќ беше застрелан во моментот кога косовската полиција отвори оган, а насобраните Срби почнаа да трчаат кон засолништето. Тој бил застрелан одзади во Звечан, каде што косовската полиција, како и во Косовска Митровица, провалила во објектите.

Повредата е нанесена со огнено оружје, тој е застрелан во пределот на градниот кош. Неговото рамо и ребро беа повредени, се подготвуваме за операционата сала да му го извадиме куршумот. Тој е на интензивна нега и е во тешка состојба“, изјави за „Косово онлајн“ хирургот Златан Елек, директор на КБЦ Косовска Митровица.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се упатил во Рашка на итен состанок со претставниците на Србите во Косово и Метохија. 

Инаку, до ескалација на северот на Косово дојде откако косовската полиција во северниот дел на Косовска Митровица ја започна акцијата и упадна во аптека во северниот дел на градот.

Поради тоа, во градот се огласија сирени, граѓаните излегоа на улица, а на снимките се слушаат неколку експлозии, за кои се претпоставува дека се шок бомби.

Косовската полиција објави фотографии од запленетата стока, за која полицијата рече дека била користена како материјален доказ.

Косовската полиција изврши рација во аптеки, продавници, магацини и други објекти, а косовската полиција објави дека спроведува акција против криумчарење стока во неколку копилиња и објави серија фотографии од запленети производи за широка потрошувачка.

Косовската полиција на својата веб -страница објави дека ја започнала акцијата во раните утрински часови, која вклучува различни локации во четири региони: Приштина, Пеќ, Јужна Митровица и Северна Митровица.

Се додава дека акцијата продолжува и дека се ангажирани Царина и единици од различни полициски профили.Извор: Блиц.рс

Видео: Косово онлајн

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка